aneb Perfekt perfektně.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Size: px
Start display at page:

Download "aneb Perfekt perfektně."

Transcription

1

2 aneb Perfekt perfektně. 2013

3 se v angličtině nazývá Present Perfect, tedy Přítomný perfekt. Patří k časům přítomným, ačkoliv se jistě nejedná o klasický přítomný čas tak, jak jsme zvykĺı z češtiny. jistým způsobem spojuje minulost a přítomnost. Podívejme se na jeho tvoření: HAVE + V + ed (3. tvar) V ed3 She HAS never PLAYED chess.

4 Funkce předpřítomného času má následující funkce: 1 děj proběhl a skončil v minulosti (jednou nebo vícekrát) 2 děj začal v minulosti a pokračuje do přítomnosti 3 děj začal a skončil v minulost, ale má následky v přítomnosti

5 Děj proběhl a skončil v minulosti Pomocí Předpřítomného času můžeme vyjádřit děj, který proběhl a skončil v minulosti, jako například a chápeme ho takto: děj proběhl a skončil v minulosti tato minulost je neurčitá, tzn. chybí přesný údaj často je tímto dějem ovlivněná i přítomnost

6 Příklady 1 Jim has been to Paris. 2 Kelly has read Catcher in the Rye. 3 My dad has travelled the States. 4 Dolly Parton has recorded several albums. 5 Joshua has not eaten Thai food.

7 Děj začal v minulosti a pokračuje do přítomnosti Jestliže potřebujeme vyjádřit trvání děje od určitého bodu v minulosti do přítomnosti (ted ), použijeme také Předpřítomný čas. Pomocí předložek since a for vyjádříme počátek, nebo délku průběhu děje. Počátek děje vyjádříme konkrétním časovým údajem v minulosti (1977, last week) nebo vedlejší větou v minulém čase. Since I started repairing the heating, the room has been cold.

8 Příklady 1 Tim has studied English for three years. 2 Jelly has spoken German for all her life. 3 Dee has slept well since she started taking sleeping pills. 4 Holly Darton has believed in God since Joseph has not spoken to me for two days.

9 Děj začal a skončil v minulosti, ale má následky v přítomnosti také používáme v případě, že minulý děj zanechal následek, který je pro přítomnost důležitý. Tento následek nemusí být přímo zmíněn, ale z kontextu ho vytušíme. Z této věty vyplývá, že 1 Monika vychladila víno. 2 To víno je ted chladné.

10 Příklady 1 The taxi has arrived. 2 I have not done the homework. 3 I have lost my keys. 4 I have learnt the new words. 5 I have washed my car.

11 Cvičení 1 Převed te věty na předpřítomný čas 1 John survives the attacks. 2 William writes beautiful songs. 3 Nick becomes sick. 4 Lenny loses a penny. 5 Claire does not play fair.

12 Řešení 1 Převed te věty na předpřítomný čas 1 John has survived the attacks. 2 William has written beautiful songs. 3 Nick has become sick. 4 Lenny has lost a penny. 5 Claire has not played fair.

13 Srovnání s minulým časem Některé funkce obou časů se mohou zdánlivě překrývat. Například tehdy, když děj proběhne a skončí v minulosti. Viz Minulý čas použijeme tehdy, chceme-li vyjádřit konkrétní dobu v minulosti, odpovídáme na otázku Kdy? Předpřítomný použijeme tehdy, chceme-li dát důraz na to, že se to vůbec stalo konkrétní čas není zajímavý.

14 Srovnání s minulým časem Minulý čas dále použijeme tam, kde je již minulost definitivně uzavřená a ted nebo v budoucnu již nemůže dojít k žádné změně. nám říká, že dosud to tak bylo, ale může to v budoucnu být jinak. 1 W. A. Mozart wrote several operas. (= Mozart is dead and never will write anything else.) 2 Springsteen has written quite a lot of songs. (= And he can still write more.)

15 Srovnání s přítomným časem Některé věty jsou v češtině běžně vyjadřovány časem přítomným, ale v angličtině musíme použít čas předpřítomný. 1 umí vyjádřit délku od minulosti do ted, pokud toto potřebujeme nic jiného nám nezbývá. 2 Přítomný čas toto vyjádřit neumí, ale naznačuje, že se jedná o dlouhodobý stav nebo dlouhodobě trvající (či opakující se) děj.

16 Cvičení 2 Minulý nebo předpřítomný 1 Last night I (lose) my keys I had to call my flatmate to let me in. 2 I (lose) my keys - can you help me look for them? 3 I (visit) Paris three times. 4 Last year I (visit) Paris. 5 I (know) my great grandmother for a few years - she died when I was eight. 6 I (know) Julie for three years - we still meet once a month.. 7 I (play) hockey since I was a child - I m pretty good!. 8 She (play) hockey at school but she didn t like it. 9 Sorry, I (miss) the bus - I m going to be late. 10 I (miss) the bus and then I (miss) the aeroplane as well!.

17 Řešení 2 Minulý nebo předpřítomný 1 Last night I lost my keys I had to call my flatmate to let me in. 2 I have lost my keys can you help me look for them? 3 I have visited Paris three times. 4 Last year I visited Paris. 5 I knew my great grandmother for a few years she died when I was eight. 6 I have known Julie for three years we still meet once a month. 7 I have played hockey since I was a child I m pretty good!. 8 She played hockey at school but she didn t like it. 9 Sorry, I have missed the bus I m going to be late. 10 I missed the bus and then I missed the aeroplane as well!.

18 Cvičení 3 Přítomný nebo předpřítomný 1 Jim (smoke) for 25 years. 2 I (play) tennis every Tuesday since I was We often (go) to the cinema. 4 She (get up) at seven o clock since she started working. 5 At the weekend, we usually (go) to the market. 6 I (not travel) very often. 7 She (work) in a bank. 8 They (love) coffee since the trip to Brazil. 9 I (be) married for a long time. 10 I (like) mushrooms.

19 Řešení 3 Přítomný nebo předpřítomný 1 Jim has smoked for 25 years. 2 I have played tennis every Tuesday since I was We often go to the cinema. 4 She has got up at seven o clock since she started working. 5 At the weekend, we usually go to the market. 6 I don t travel very often. 7 She works in a bank. 8 They have loved coffee since the trip to Brazil. 9 I have been married for a long time. 10 I like mushrooms.

20 Literatura Obsah tohoto digitálního učebního materiálu je volně inspirován knihou Meaning and the English Verb od Geoffreye Leeche. LEECH, Geoffrey N. Meaning and the English verb. 3rd ed. New York: Pearson/Longman, 2004, ix, 141 p. ISBN

21 Prohlášení Prohlašuji, že tento učební materiál je mým duševním vlastnictvím, včetně veškeré grafiky. Učební materiál byl vytvořen pomocí legálního software: Operační systém Archlinux Sázecí systém L A TEX 2ε Vektorový program Inkscape Mgr., 2013.

aneb Perfektní minulost.

aneb Perfektní minulost. aneb Perfektní minulost. 2013 se v angličtině nazývá Past Perfect. Používáme jej tehdy, potřebujeme-li jasně vyjádřit, že nějaký děj proběhl ještě dříve než minulý děj, o kterém hovoříme. Podívejme se

More information

aneb Co bylo, bylo, co zbylo, zbylo.

aneb Co bylo, bylo, co zbylo, zbylo. aneb Co bylo, bylo, co zbylo, zbylo. 2013 Minulé časy Minulý čas se vyznačuje především tím, že jím popisované děje jsou již ukončeny a dále neprobíhají. Často jsou tyto skutečnosti naznačeny signálním

More information

Luk aˇ s R uˇ ziˇ cka Pomocn a slovesa

Luk aˇ s R uˇ ziˇ cka Pomocn a slovesa Pomocná slovesa Přehled funkcí Leden 2013 Přehled funkcí 1 děje probíhající právě ted 2 děje probíhající, ale ne nutně právě ted 3 děje probíhající dočasně 4 budoucí použití (pevná dohoda) Děje probíhající

More information

VY_22_INOVACE_54 Present perfect. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Anglický jazyk Ročník: 8.,9.

VY_22_INOVACE_54 Present perfect. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Anglický jazyk Ročník: 8.,9. VY_22_INOVACE_54 Present perfect Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Anglický jazyk Ročník: 8.,9. G: PRESENT PERFECT (předpřítomný čas) now + HAVE/HAS + past participle (3.

More information

Upozorňujeme,že můžete formáty pro čtečky převádět ON-LINE na internetu do formátu PDF apod.

Upozorňujeme,že můžete formáty pro čtečky převádět ON-LINE na internetu do formátu PDF apod. Dobrý den, děkujeme za Nákup,níže máte odkazy pro bezplatné stažení.knihy jsou v archivech PDF(nepotřebujete čtečku e-knih),txt(nepotřebujete čtečku e-knih), a dále pro čtečky : soubory typu: PDB,MOBI,APNX

More information

Conditional Sentences Third Condition (Past Time - Unreal/ Contrary to Fact)

Conditional Sentences Third Condition (Past Time - Unreal/ Contrary to Fact) Conditional Sentences Third Condition (Past Time - Unreal/ Contrary to Fact) Complete the following sentences using the correct form of the verbs provided. Ex. Annie failed her history test, but if she

More information

Present Perfect Progressive (Present Perfect Continuous)

Present Perfect Progressive (Present Perfect Continuous) (Present Perfect Continuous) Read the situations below and write a sentence using the present perfect progressive tense to say how long the situation has been happening. For & Since Ex. The baby is crying.

More information

Unit 18: Present Perfect Tense vs. Past Tense

Unit 18: Present Perfect Tense vs. Past Tense Unit 18: Present Perfect Tense vs. Past Tense THE PROBLEMS She has lived there last year. They didn t call yet. Exercise 1: 1) Circle the verbs (auxiliary verbs, main verbs and past participles). 2) Write

More information

A) COMPLETE THE SENTENCES WITH THE VERBS BELOW IN THE CORRECT FORM. (10x1)

A) COMPLETE THE SENTENCES WITH THE VERBS BELOW IN THE CORRECT FORM. (10x1) NAME: CLASS: DATE:../12/2010 NUMBER: A) COMPLETE THE SENTENCES WITH THE VERBS BELOW IN THE CORRECT FORM. (10x1) arrive - finish - go - have - leave - start - watch - work Mr Parker (1)... breakfast at

More information

www inglesemilano.it IngleseMilano.it Example ESL English Test - Level A1 Elementary Test 1 - Page 1 A1 MOCK EXAMINATION

www inglesemilano.it IngleseMilano.it Example ESL English Test - Level A1 Elementary Test 1 - Page 1 A1 MOCK EXAMINATION A1 MOCK EXAMINATION Choose the correct alternative to complete the sentences. 1. Tony.. up early on Sunday mornings. a) is get sometimes b) sometimes get c) sometimes gets 2. At the moment he.. a) is sleeping

More information

Estudios de Asia y Africa Idiomas Modernas I What you should have learnt from Face2Face

Estudios de Asia y Africa Idiomas Modernas I What you should have learnt from Face2Face Estudios de Asia y Africa Idiomas Modernas I What you should have learnt from Face2Face 1A Question Forms 1.1 Yes-No Questions 1. If the first verb is an auxiliary verb, just move it in front of the Subject:

More information

A) Complete the sentences with SIMPLE PRESENT or PRESENT CONTINUOUS.

A) Complete the sentences with SIMPLE PRESENT or PRESENT CONTINUOUS. ŠESTI RAZRED A) Complete the sentences with SIMPLE PRESENT or PRESENT CONTINUOUS. 1. Susan usually. (go) to school by bus, but now she.. (go) to school by train. 2. Mary often.. (read) in bed, but today

More information

Handouts for Conversation Partners: Grammar

Handouts for Conversation Partners: Grammar Handouts for Conversation Partners: Grammar Contents A Cheat Sheet on the Tenses in English... 2 Conditionals... 3 Past Participles... 5 Present Perfect Tense... 6 Present Perfect Continuous... 6 Past

More information

1 I... swim well when I was very young. A can B could C knew. 3 What... on Sundays? A does Mary usually do B does Mary usually

1 I... swim well when I was very young. A can B could C knew. 3 What... on Sundays? A does Mary usually do B does Mary usually Test 2A 1 I... swim well when I was very young. A can B could C knew 2 When I got... I had a bath. A home B at home C to home 3 What... on Sundays? A does Mary usually do B does Mary usually C usually

More information

The Complete List of English Verb Tenses

The Complete List of English Verb Tenses The Complete List of English Verb Tenses Do you find English verbs confusing? Take a look at this chart of English verb tenses to help you understand when to use each one: Simple Continuous Perfect Perfect

More information

UNIT TOPIC. Look at the pictures in the unit. Tick ( ) three things this unit is about.

UNIT TOPIC. Look at the pictures in the unit. Tick ( ) three things this unit is about. UNIT 5 ON THE JOB IN THIS UNIT YOU learn language to talk about jobs, workplaces and schedules, and to tell the time read an article about different people s jobs learn to get someone s attention, for

More information

How to form the Present Perfect

How to form the Present Perfect The present perfect verb tense is a little difficult in English it is used in several different ways, and there are lots of rules to remember. This lesson will teach you everything you ever wanted to know

More information

NIVEL A - ACTIVIDADES DE LECTO-COMPRENSION

NIVEL A - ACTIVIDADES DE LECTO-COMPRENSION NIVEL A - ACTIVIDADES DE LECTO-COMPRENSION A1 Read the text below Tammy Roddick is 15 years old. She is a professional tennis player. She is from Omaha, Nebraska, in the United States of America. She has

More information

Past Simple (regular verbs)

Past Simple (regular verbs) Past Simple (regular verbs) Write the Past Simple form of the verbs below in the correct column. repeat worry finish start phone call miss enjoy visit marry listen cry play hate wash climb live arrive

More information

KATALOG JARO LÉTO 2008

KATALOG JARO LÉTO 2008 KATALOG JARO LÉTO 2008 Šperky jsou artiklem, vymykajícím se z většiny ostatního zboží. Nejde o nic, co bychom potřebovali k životu, a přesto po nich touží naprostá většina žen. S muži už to pravda není

More information

Read this newspaper article and complete the tasks below.

Read this newspaper article and complete the tasks below. CHAPTER 6 The Present Perfect FORM 1 Examining Form Read this newspaper article and complete the tasks below. county: a geographical and political division within a state in the U.S. 1. There are five

More information

SM1-1: SMART Goals for a School Organization/Event

SM1-1: SMART Goals for a School Organization/Event SM1-1: SMART Goals for a School Organization/Event Purpose: Practice what you have learned about goals to create financial SMART goals for a school organization or school event. Directions: Describe SMART

More information

Reported speech: On the other hand, if the reporting verb is in the past tense, then usually we change the tenses in the reported speech:

Reported speech: On the other hand, if the reporting verb is in the past tense, then usually we change the tenses in the reported speech: Reported Speech Reported Statements When do we use reported speech? Sometimes someone says a sentence, for example "I'm going to the cinema tonight". Later, maybe we want to tell someone else what the

More information

Hi-tech. Language focus. First conditional. Second conditional. eat. 'd give / wouldn t

Hi-tech. Language focus. First conditional. Second conditional. eat. 'd give / wouldn t 9 Hi-tech Language focus First conditional 1a Complete the sentences with the correct form of the verb in brackets. Use the Present Simple or will + infinitive. eat 1 If you (eat) cheese late at night,

More information

Simple Present Tense. Simple Present Tense in the Negative. Grammar Practice Worksheets

Simple Present Tense. Simple Present Tense in the Negative. Grammar Practice Worksheets Simple Present Tense Choose the correct verb from the list below to complete the following sentences. Use the correct form of the simple present tense. fix stand speak drink eat do wear have wash make

More information

DIDAKIS- ENGLISH ASSESSMENT TEST

DIDAKIS- ENGLISH ASSESSMENT TEST 1. Where you from? a) is b) are c) am d) have 2. This is my friend. name is Peter. a) Her b) Our c) Yours d) His 3. Mike is. a) A friend of mine b) A my friend c) Friend my d) Mine friend 4. My brother

More information

NO LONGER THE FIRST 2010 Josh Danz

NO LONGER THE FIRST 2010 Josh Danz NO LONGER THE FIRST 2010 Josh Danz Free performance of this play for high school and college level competitive forensics is permitted. All other rights reserved. The Intriguing Interp Series is published

More information

1 Time. 5 Answer the questions about yourself. Lesson 1: Time in your life. Listening 1

1 Time. 5 Answer the questions about yourself. Lesson 1: Time in your life. Listening 1 Time Listening Lesson : Time in your life. Listen to the information about Linda and Huseyin. Are the sentences true or false? True False Linda likes the early morning. She usually checks her emails when

More information

Placement Test. It is designed to enable us to place you in a class at the right level for you.

Placement Test. It is designed to enable us to place you in a class at the right level for you. Placement Test Date / / Name Nationality This placement test contains 50 multiple-choice questions for you to answer, and 3 writing questions. Please write a few sentences for each writing question. It

More information

Jahresabschlusstest 1

Jahresabschlusstest 1 Jahresabschlusstest 1 Let s simply continue Please fill in the gaps with either the simple present or the present continuous forms of the verb in brackets. 1. Samantha usually (drink) a cup of coffee in

More information

Grammar & exercises NA englishpage.com

Grammar & exercises NA englishpage.com FORM [has/have + been + present participle] * You have been waiting here for two hours. * Have you been waiting here for two hours? * You have not been waiting here for two hours. USE 1 Duration from the

More information

CONDITIONAL CLAUSES TIPOS PROP. CON IF / UNLESS. PROPOSICIÓN PRINCIPAL Will + verb ( = ll + verb) Modal (can, may, ) + Verb EJEMPLOS

CONDITIONAL CLAUSES TIPOS PROP. CON IF / UNLESS. PROPOSICIÓN PRINCIPAL Will + verb ( = ll + verb) Modal (can, may, ) + Verb EJEMPLOS CONDITIONAL CLAUSES 1. Comienzan con if o unless = si no, a menos que, a no ser que : He ll be upset if you don t talk to him at once. (if + verbo negativo = unless + verbo positivo) 2. Cuando la oración

More information

Expressing Future Vyjadřování budoucnosti Pracovní list

Expressing Future Vyjadřování budoucnosti Pracovní list VY_32_INOVACE_AJ_134 Expressing Future Vyjadřování budoucnosti Pracovní list PhDr. Zuzana Žantovská Období vytvoření: květen 2013 Ročník: 1. 4. ročník SŠ Tematická oblast: : Gramatika slovesa Předmět:

More information

EKOLA Junior High School Bilingual Programme Entrance Test (1h15) Sample Paper. Result:

EKOLA Junior High School Bilingual Programme Entrance Test (1h15) Sample Paper. Result: EKOLA Junior High School Bilingual Programme Entrance Test (1h15) Sample Paper Name: Result: Task 1 Which notice says what? For questions 1 5, match the correct letter A H. 1. You do not have to pay extra

More information

Nombre: SIMPLE PRESENT AFFIRMATIVE. Subjet + verb (3 sing +s, or es) NEGATIVE. Subjet + do/does + not+ verb INTERROGATIVE. Do /Does + Subjet + verb?

Nombre: SIMPLE PRESENT AFFIRMATIVE. Subjet + verb (3 sing +s, or es) NEGATIVE. Subjet + do/does + not+ verb INTERROGATIVE. Do /Does + Subjet + verb? SIMPLE PRESENT Affirmative Negative Interrogative I play. You eat. He reads. She sleeps. It runs. We speak. You work. They study. I don t play. You don t eat. He doesn t read. She doesn t sleep. It doesn

More information

Název školy: Střední odborná škola stavební Karlovy Vary Sabinovo náměstí 16, 360 09, Karlovy Vary Autor: Marilena Nečinová Název materiálu:

Název školy: Střední odborná škola stavební Karlovy Vary Sabinovo náměstí 16, 360 09, Karlovy Vary Autor: Marilena Nečinová Název materiálu: Název školy: Střední odborná škola stavební Karlovy Vary Sabinovo náměstí 16, 360 09, Karlovy Vary Autor: Marilena Nečinová Název materiálu: VY_32_INOVACE_04_ADJECTIVES AND ADVERBS_S2 Číslo projektu: CZ

More information

I Miss My Pet: A workbook for children about pet loss

I Miss My Pet: A workbook for children about pet loss I Miss My Pet. Unpublished workbook, Katie Nurmi 2002 1/30 I Miss My Pet: A workbook for children about pet loss Illustration by Joseph, age 6, The Solid Foundation Association, State College, PA. Developed

More information

Název školy: Střední odborná škola stavební Karlovy Vary Sabinovo náměstí 16, 360 09, Karlovy Vary Autor: Marilena Nečinová Název materiálu:

Název školy: Střední odborná škola stavební Karlovy Vary Sabinovo náměstí 16, 360 09, Karlovy Vary Autor: Marilena Nečinová Název materiálu: Název školy: Střední odborná škola stavební Karlovy Vary Sabinovo náměstí 16, 360 09, Karlovy Vary Autor: Marilena Nečinová Název materiálu: VY_32_INOVACE_17_COMPARISON, SECOND CONDITIONAL_S3 Číslo projektu:

More information

Living with dying Patients and carers experiences of living with lung cancer. Dr Donna Fitzsimons, Lesley Rutherford & Jill McAuley

Living with dying Patients and carers experiences of living with lung cancer. Dr Donna Fitzsimons, Lesley Rutherford & Jill McAuley Living with dying Patients and carers experiences of living with lung cancer Dr Donna Fitzsimons, Lesley Rutherford & Jill McAuley Study Aims To explore the experiences of patients living with lung cancer.

More information

Jahrgangsstufentest ENGLISCH. an bayerischen Realschulen. Termin: Mittwoch, 26. September Bearbeitungszeit: 45 Minuten.

Jahrgangsstufentest ENGLISCH. an bayerischen Realschulen. Termin: Mittwoch, 26. September Bearbeitungszeit: 45 Minuten. Jahrgangsstufentest ENGLISCH an bayerischen Realschulen Termin: Mittwoch, 26. September 2012 Bearbeitungszeit: 45 Minuten Name: Klasse: 7 Punkte: / 60 Note: TASK 1 PART I: Listening You will hear five

More information

English Grammar Passive Voice and Other Items

English Grammar Passive Voice and Other Items English Grammar Passive Voice and Other Items In this unit we will finish our look at English grammar. Please be aware that you will have only covered the essential basic grammar that is commonly taught

More information

Lucy enjoyed playing football, especially when James asked her to take part. When she was standing next to her brother, Anita looked very tall.

Lucy enjoyed playing football, especially when James asked her to take part. When she was standing next to her brother, Anita looked very tall. www.compare4kids.co.uk Question Sheet Past Paper 2013 Level 3-5 Question 34 1 Underline the subordinate clause in each sentence below. Lucy enjoyed playing football, especially when James asked her to

More information

Jahrgangsstufentest Englisch. am Gymnasium

Jahrgangsstufentest Englisch. am Gymnasium Jahrgangsstufentest Englisch am Gymnasium Jahrgangsstufe 6 Aufgaben 04. Oktober 2013 Bearbeitungszeit: 45 Minuten bei freier Zeiteinteilung für die Teile II und III Name: Klasse: 6 Punkte: / 56 Note Part

More information

Fill each of the numbered blanks in the following passage. Use only one word in each space.

Fill each of the numbered blanks in the following passage. Use only one word in each space. Page 1/5 A. LISTENING COMPREHENSION You will hear a woman talking about what happened on the night a serious storm struck Britain. For questions 1-5 fill in the missing information. Only one word is necessary

More information

7.5 Emphatic Verb Tense

7.5 Emphatic Verb Tense Chapter 7 Verb Usage 211 7.5 Emphatic Verb Tense The emphatic tenses of a verb are used to add emphasis. In addition, the emphatic tense can be used with the word not in negative sentences and to form

More information

A test based on the grammar-grade one

A test based on the grammar-grade one A test based on the grammar-grade one Choose the correct option for these comparative and superlative adjective sentences. 1. I am my brother. a) taller than b) the tallest 2. She is student in her class.

More information

How God Saved a Preacher s Son. Personal testimony of Stephen Moffitt

How God Saved a Preacher s Son. Personal testimony of Stephen Moffitt How God Saved a Preacher s Son Personal testimony of Stephen Moffitt Saved June 22, 2005 My name is Stephen Moffitt. The words you are about to read are just a short condensed version of the events of

More information

THE ENVELOPE BUDGET The Easiest Budgeting Tool I Know By David Dopp

THE ENVELOPE BUDGET The Easiest Budgeting Tool I Know By David Dopp THE ENVELOPE BUDGET The Easiest Budgeting Tool I Know By David Dopp My son, who has always had a problem keeping track of his money, had tried just about every budgeting trick he had ever read. Despite

More information

Dictionary words: Some words in this book are dark black. Find them in your dictionary or try to understand them with no dictionary first.

Dictionary words: Some words in this book are dark black. Find them in your dictionary or try to understand them with no dictionary first. Brown Eyes A man is pretending to be me, I said. Why? Every year, Peter and Susan Reed go to Lea-on- Sea for their holiday; every year they stay at the Hotel Vista. This year things start to go wrong.

More information

Mammon and the Archer

Mammon and the Archer O. H e n r y p Mammon and the Archer OLD ANTHONY ROCKWALL, WHO HAD MADE millions of dollars by making and selling Rockwall s soap, stood at a window of his large Fifth Avenue house. He was looking out

More information

CENTRO DE AUTO ACCESO POZA RICA UNIT 6 OK, NO PROBLEM INGLÉS III

CENTRO DE AUTO ACCESO POZA RICA UNIT 6 OK, NO PROBLEM INGLÉS III CENTRO DE AUTO ACCESO POZA RICA UNIT 6 OK, NO PROBLEM INGLÉS III REQUESTS: MODALS ( Enter the world of Grammar pags 88, 89) A. CAN I can walk Can I walk? I can not walk We use can to express ( Usamos CAN

More information

Safetex. Safety with style. Selling your products. Safetex Ltd. It s designed for /It comes with /It offers

Safetex. Safety with style. Selling your products. Safetex Ltd. It s designed for /It comes with /It offers 56 6 A Selling your products Safetex Ltd Is your job sometimes dangerous? Can you name a tool (nástroj, nářadí) in English? It s designed for /It comes with /It offers emails Could you, please? prices:

More information

3 Complete the crossword puzzle. B C

3 Complete the crossword puzzle. B C a a chase The through town! Vocabulary Match the pictures to the sentences. Look at the pictures and circle the correct words. Where is the hospital? Go straight on / past! Is there a supermarket here?

More information

Placement test Written test

Placement test Written test Placement test Written test CEF A1 to C1 Choose the best answer for each question Stop when the questions become too difficult Spend no more than 40 minutes on the test 1 Where from? I m from Russia A

More information

English Welcome Unit. Mgr. Martin Juchelka. Pracovní listy pro SOU, nematuritní obory Angličtina opakování ze ZŠ

English Welcome Unit. Mgr. Martin Juchelka. Pracovní listy pro SOU, nematuritní obory Angličtina opakování ze ZŠ English Welcome Unit Pracovní listy pro SOU, nematuritní obory Angličtina opakování ze ZŠ Mgr. Martin Juchelka Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických

More information

Placement test Written test

Placement test Written test Placement test Written test CEF A1 to C1 Choose the best answer for each question Stop when the questions become too difficult Spend no more than 40 minutes on the test 1 Where from? I m from Russia A

More information

ODPOVĚDNÍ ZKOUŠKOVÝ LIST STUDENTA ANGLICKÝ JAZYK A1

ODPOVĚDNÍ ZKOUŠKOVÝ LIST STUDENTA ANGLICKÝ JAZYK A1 ODPOVĚDNÍ ZKOUŠKOVÝ LIST STUDENTA ANGLICKÝ JAZYK A1 Studijní obor: PE/PPE/KLZ/PKLZ/MAR/PMAR/MBA Časový limit: 45 min Varianta testu: VZOR Pomůcky: bez pomůcek Jméno a příjmení: Studijní skupina: Obdrţené

More information

Acting the Part By Kelly Hashway

Acting the Part By Kelly Hashway Hadley rushed off the bus and raced to the senior center, glancing back several times to make sure no one saw her. She loved spending her afternoons with her great uncle and the other seniors, but she

More information

銘 傳 大 學 九 十 一 學 年 度 轉 學 生 招 生 考 試 八 月 四 日 第 四 節 應 英 轉 三 英 文 聽 力 試 題

銘 傳 大 學 九 十 一 學 年 度 轉 學 生 招 生 考 試 八 月 四 日 第 四 節 應 英 轉 三 英 文 聽 力 試 題 銘 傳 大 學 九 十 一 學 年 度 轉 學 生 招 生 考 試 八 月 四 日 第 四 節 應 英 轉 三 英 文 聽 力 試 題 Part A Medium Dialogue Dialogue 1. 1. a. in the night market b. in a supermarket c. in a 7-11 d. in an electronics store 2. a. She is

More information

[elo'quia. S 1 / 6. Please mark the correct answer with a X. Example: I must my homework this evening. X. Duration: 45 minutes.

[elo'quia. S 1 / 6. Please mark the correct answer with a X. Example: I must my homework this evening. X. Duration: 45 minutes. [elo'quia. English test ] Duration: 45 minutes Family name First name Date Please mark the correct answer with a X. Example: I must my homework this evening. X do to make to do make 1] What do you do?

More information

Nombre: I am not playing. You are not (you aren t) eating. He is not (He isn t) reading. She is not (She isn t) sleeping.

Nombre: I am not playing. You are not (you aren t) eating. He is not (He isn t) reading. She is not (She isn t) sleeping. PRESENT CONTINUOUS Affirmative Negative Interrogative I am (I m) playing. You are (you re) eating He is (He s) reading. She is (She s) sleeping. It is (It s) running. We are (we re) speaking. You are (you

More information

TALLER No 1 INGLES 4

TALLER No 1 INGLES 4 TALLER No 1 INGLES 4 CHAPTER 10 TOO MUCH TOO MANY too many people, classes, books too much money, work, wine A. Fill in the blanks with too much or too many. 1. Don t drink too much vodka! 2. There were

More information

COLEGIO LOS PRÓCERES. Al rescate de los valores perdidos para vivir dignamente y convivir pacíficamente

COLEGIO LOS PRÓCERES. Al rescate de los valores perdidos para vivir dignamente y convivir pacíficamente NAME: DATE: Fortaleza: Identifica y discrimina la aplicación lingüística en inglés de los verbos modales may and might y reconoce que tienen diversas aplicaciones aparte de hablar de posibilidad 1. Choose

More information

INSIDE GRAMMAR PAGINA 177 ESERCIZIO 5 A recent report says that life (a) is going to change in the next twenty years mostly because of technology.

INSIDE GRAMMAR PAGINA 177 ESERCIZIO 5 A recent report says that life (a) is going to change in the next twenty years mostly because of technology. INSIDE GRAMMAR PAGINA 177 ESERCIZIO 5 A recent report says that life (a) is going to change in the next twenty years mostly because of technology. People (b) will still live in a similar way: families

More information

What do these words mean? Use it can or it can t (and a dictionary if necessary)!

What do these words mean? Use it can or it can t (and a dictionary if necessary)! What do these words mean? Use it can or it can t (and a dictionary if necessary)! If something is. 1. washable, it can be washed. 2. unbreakable, it can t... 3. edible, it... 4. unusable, it... 5. invisible,

More information

TEST DE NIVEL. 1) is the chemist? A) Where B) When C) Why D) How. 2) Why you going home? A) do B) are C) will D) is

TEST DE NIVEL. 1) is the chemist? A) Where B) When C) Why D) How. 2) Why you going home? A) do B) are C) will D) is TEST DE NIVEL 1) is the chemist? A) Where B) When C) Why D) How 2) Why you going home? A) do B) are C) will D) is 3) you think English is easy? A) Do B) Are C) Have D) Would 4) do you come from? A) Who

More information

Tense about Verb Tense?

Tense about Verb Tense? Tense about Verb Tense? What does verb tense mean? In your writing, you may write about actions that take place at different times. You may write about how you worked last night, or that you are working

More information

Ididn t think I was an alcoholic. I thought my

Ididn t think I was an alcoholic. I thought my (2) FEAR OF FEAR This lady was cautious. She decided she wouldn t let herself go in her drinking. And she would never, never take that morning drink! Ididn t think I was an alcoholic. I thought my problem

More information

B.A. ENGLISH ENTRANCE TEST

B.A. ENGLISH ENTRANCE TEST B.A. ENGLISH ENTRANCE TEST Time allowed: 60 min Total marks for the test: 100 Marking scheme: 1 mark for each correct answer In each multiple choice question, only one of the four answers is correct. Choose

More information

- ENGLISH TEST - ELEMENTARY 100 QUESTIONS

- ENGLISH TEST - ELEMENTARY 100 QUESTIONS Exercise 1: Tick (P) the suitable answer. - ENGLISH TEST - 1. My brother... a flat in London. A have B has C haves 2.... you live with your boyfriend? A Do B Does C Is 3. Elizabeth is.... A Philip's wife

More information

Presente Continuo con idea de futuro

Presente Continuo con idea de futuro Tema 10 Presente Continuo con idea de futuro Usaremos el presente continuo con valor de futuro para planes que ya se han organizado o planes fijos. Esto es muy importante para que puedas distinguirlo del

More information

prepared in making referrals through Choose and Book, which doesn t create any additional work for me.

prepared in making referrals through Choose and Book, which doesn t create any additional work for me. Health Management Limited has been appointed as the supplier to deliver Fit for Work (previously Health and Work Service) in England and Wales. The following is a personal account of a service user s journey.

More information

Introduction. 1 st Reason. Extension of 1 st reason. Elaboration of 1 st reason. 2nd Reason. Extension of 2nd reason. Elaboration of 2nd reason

Introduction. 1 st Reason. Extension of 1 st reason. Elaboration of 1 st reason. 2nd Reason. Extension of 2nd reason. Elaboration of 2nd reason A special person is someone who listens to me, makes me laugh and buys me nice presents. Do you have anyone in your life that does those things? I do, and her name is Lucy. Let me tell you more about why

More information

Roteiro de Estudos para Avaliação Trimestral English. Teachers: Karla and Luana Student:

Roteiro de Estudos para Avaliação Trimestral English. Teachers: Karla and Luana Student: Roteiro de Estudos para Avaliação Trimestral English 9th grade Date: Teachers: Karla and Luana Student: Roteiro de Estudos para Avaliação Trimestral Here are the contents for the 2nd Term test: Unit 4

More information

Questions Otázky Pracovní list

Questions Otázky Pracovní list VY_32_INOVACE_AJ_136 Questions Otázky Pracovní list PhDr. Zuzana Žantovská Období vytvoření: květen 2013 Ročník: 3. 4. ročník SŠ Tematická oblast: Gramatika slovesa Předmět: Anglický jazyk Výstižný popis

More information

LESSON TITLE: The House Built on the Rock

LESSON TITLE: The House Built on the Rock Devotion NT227 CHILDREN S DEVOTIONS FOR THE WEEK OF: LESSON TITLE: The House Built on the Rock THEME: We must hear and do the Word of God. SCRIPTURE: Matthew 7:24-29 Dear Parents Welcome to Bible Time

More information

Hello Darkness My Old Friend Jeremiah 2: 4-13 Rev. Megan Cochran Lake View Presbyterian Church

Hello Darkness My Old Friend Jeremiah 2: 4-13 Rev. Megan Cochran Lake View Presbyterian Church Hello Darkness My Old Friend Jeremiah 2: 4-13 Rev. Megan Cochran Lake View Presbyterian Church I am going to keep it real with you all this morning and begin by telling you that this scripture reading

More information

Nombre: I am not playing. You are not (you aren t) eating. He is not (He isn t) reading. She is not (She isn t) sleeping.

Nombre: I am not playing. You are not (you aren t) eating. He is not (He isn t) reading. She is not (She isn t) sleeping. Inglés. 5Primaria PRESENT CONTINUOUS Affirmative Negative Interrogative I am (I m) playing. You are (you re) eating He is (He s) reading. She is (She s) sleeping. It is (It s) running. We are (we re) speaking.

More information

Übungsblatt. Klasse 6c. Musterlösung Abgabedatum: Donnerstag, 03.03.2005

Übungsblatt. Klasse 6c. Musterlösung Abgabedatum: Donnerstag, 03.03.2005 Übungsblatt 12 Klasse 6c Musterlösung Abgabedatum: Donnerstag, 03.03.2005 r Aufgabe 1 10 Aufgabe 2 10 Aufgabe 3 10 Aufgabe 4 12 Aufgabe 5 90 Ergebnis 132 www.englisch.de.tc 1 present perfect 10 Bildung

More information

EXERCICIS DE PRESENT SIMPLE I PRESENT CONTINU. Preparat per: Maria Tarragó. 3 ESO... : pàgines 1 a 4 1 BATX... : pàgines 5 a 8

EXERCICIS DE PRESENT SIMPLE I PRESENT CONTINU. Preparat per: Maria Tarragó. 3 ESO... : pàgines 1 a 4 1 BATX... : pàgines 5 a 8 EXERCICIS DE PRESENT SIMPLE I PRESENT CONTINU Preparat per: Maria Tarragó 3 ESO... : pàgines 1 a 4 1 BATX... : pàgines 5 a 8 EXERCISES ON THE PRESENT TENSES. Name Group: A) PRESENT SIMPLE A. Write the

More information

Edita Pelantová. Katedra matematiky FJFI. Edita Pelantová (Katedra matematiky FJFI) Redundantní číselné soustavy září 2011 1 / 12

Edita Pelantová. Katedra matematiky FJFI. Edita Pelantová (Katedra matematiky FJFI) Redundantní číselné soustavy září 2011 1 / 12 Redundantní číselné soustavy Edita Pelantová Katedra matematiky FJFI září 2011 Edita Pelantová (Katedra matematiky FJFI) Redundantní číselné soustavy září 2011 1 / 12 Problém, jak zapisovat čísla, řeší

More information

English as a Second Language Podcast www.eslpod.com. ESL Podcast 292 Business Insurance

English as a Second Language Podcast www.eslpod.com. ESL Podcast 292 Business Insurance GLOSSARY to lose control of (something) to no longer be in control of something; to not be able to influence how something moves or happens * When I was driving home last night, I thought I was going to

More information

SCHOOL ALL ABOUT. unit. What school activities do you see in the pictures? Write the numbers. going on a field trip. giving a presentation

SCHOOL ALL ABOUT. unit. What school activities do you see in the pictures? Write the numbers. going on a field trip. giving a presentation unit 1 ALL ABOU SCHOOL 1 What school activities do you see in the pictures? Write the numbers. 1 2 3 4 5 6 going on a field trip working on computers doing a project giving a presentation taking a test

More information

OBSAH: OBSAH: Page 1.varianta... Page 2.varianta... Page 3.varianta... Page 4.varianta...... 1.varianta... 2.varianta... Configurator...... Contact... Order process 1... Order process 2... Order process

More information

Young Learners English

Young Learners English University of Cambridge ESOL Examinations Young Learners English Movers Information for Candidates Information for candidates YLE Movers Dear Parent Thank you for encouraging your child to learn English

More information

Pre-associate Degree ENGL2003EF Foundations in English (2010/S1A) Re-do Coursework Name: Student No.: Class: Total marks: /100

Pre-associate Degree ENGL2003EF Foundations in English (2010/S1A) Re-do Coursework Name: Student No.: Class: Total marks: /100 Pre-associate Degree ENGL2003EF Foundations in English (2010/S1A) Re-do Coursework Name: Student No.: Class: Total marks: /100 ** Due 18-March-2011, Friday 1pm to 4pm at OCLC Level 3 (submit to Zoe MAK)

More information

Placement Test A. Underline the correct answer, a), b), c) or d). 14 He hasn't got brothers and sisters. a) some b) a c) the d) any

Placement Test A. Underline the correct answer, a), b), c) or d). 14 He hasn't got brothers and sisters. a) some b) a c) the d) any Underline the correct answer, a), b), c) or d). 1 I a student of English. a) are b) is c) am d) aren t 2 This is Carlos. He's. a) Japan b) Spain c) Italian d) France 3 She's from Tokyo. She Japanese. a)

More information

Student Sample #1: Interpretive Essay

Student Sample #1: Interpretive Essay Student Sample #1: Interpretive Essay We need role models because we need someone to look up to and talk to them so we could know what we want to do later in life. There are all types of people that you

More information

Prezentaci ukončíte stiskem klávesy ESC. GNU Emacs. Pavel Janík, CZLUG

Prezentaci ukončíte stiskem klávesy ESC. GNU Emacs. Pavel Janík, CZLUG Prezentaci ukončíte stiskem klávesy ESC. GNU Emacs Pavel Janík, CZLUG Editor nebo operační systém? Eight (eighty) megabytes and constantly swapping rozsáhlé možnosti jednoduché rozšiřování skvělá dokumentace

More information

300 Basic English Sentences

300 Basic English Sentences 300 Basic English Sentences Five w : what, who, which, why, where, and one How 1. This is, That is, These are, Those are, 1 This is a book. 2 This is not a book. 3 Is this a book? 4 What is it? 5 That

More information

Entry Exam 2016 in English

Entry Exam 2016 in English Entry Exam 2016 in English Family Name: First Name: Present School: Duration: 50 minutes Your are not allowed to use pencil. Use a pen! You may leave early. (When finished, turn your test upside down and

More information

English Placement Test B2/C1

English Placement Test B2/C1 Part I Rewrite each sentence, beginning as shown, so that the meaning stays the same. When you have finished, compare your answers with the answer key. You get 1 point for each correct answer. 1 It was

More information

BATERIA DE EXERCÍCIOS - LÍNGUA INGLESA CHARLIE CHAPLIN

BATERIA DE EXERCÍCIOS - LÍNGUA INGLESA CHARLIE CHAPLIN Nome: nº Professor(a): Ano: 7º Turma: Data: / /2013 Desconto Ortográfico: Sem limite para crescer BATERIA DE EXERCÍCIOS - LÍNGUA INGLESA 3º Trimestre 1- Read the text : CHARLIE CHAPLIN Charles Spencer

More information

101 IELTS Speaking Part Two tasks about people, places, actions, things and times

101 IELTS Speaking Part Two tasks about people, places, actions, things and times 101 IELTS Speaking Part Two tasks about people, places, actions, things and times Save each section individually A to Z for future work Although it is impossible to predict the most likely topic for an

More information

ONE DOLLAR AND EIGHTY-SEVEN CENTS.

ONE DOLLAR AND EIGHTY-SEVEN CENTS. T h e G i f t o f t h e M a g i p T h e G i f t o f t h e M a g i ONE DOLLAR AND EIGHTY-SEVEN CENTS. That was all. She had put it aside, one cent and then another and then another, in her careful buying

More information

PHRASAL VERBS INTRODUCTION. The Òsmall wordsó in phrasal verbs are important, because they completely change the meaning.

PHRASAL VERBS INTRODUCTION. The Òsmall wordsó in phrasal verbs are important, because they completely change the meaning. PHRASAL VERBS INTRODUCTION Phrasal verbs have two parts: a verb (e.g.: put, take, get, give, go, etc) and one or sometimes two "small words" (e.g.: on, up, out, in, etc) which go with the verb. Compare:

More information

8.2 Transformace, množinové operace

8.2 Transformace, množinové operace 8.2. TRANSFORMACE, MNOŽINOVÉ OPERACE 8.2 Transformace, množinové operace 8.2.1 Transformace Posunutí, otočení a změna rozměrů umožňují efektivní práci s objekty. Je jednodušší umístit objekt v požadovaných

More information

Rychlý průvodce instalací Rýchly sprievodca inštaláciou

Rychlý průvodce instalací Rýchly sprievodca inštaláciou CZ SK Rychlý průvodce instalací Rýchly sprievodca inštaláciou Intuos5 Poznámka: chraňte svůj tablet. Vyměňujte včas hroty pera. Bližší informace najdete v Uživatelském manuálu. Poznámka: chráňte svoj

More information

I Wash My Hands. I wash my hands before I eat I wash my hands to get them clean And after touching sticky things I wash my hands

I Wash My Hands. I wash my hands before I eat I wash my hands to get them clean And after touching sticky things I wash my hands I Wash My Hands before I eat to get them clean And after touching sticky things, wash every day Cause washing keeps the germs away And after finger painting play Wash, wash I use soap and water Wash, Wash

More information

9 sets de dúas fichas 1 set de tres fichas

9 sets de dúas fichas 1 set de tres fichas EXPRESIÓN ORAL 9 sets de dúas fichas 1 set de tres fichas 1 SPEAKING SET 1 CANDIDATE A TASK 1 (MONOLOGUE): FILMS You are a Spanish student living in London and you meet a Polish friend for coffee. You

More information