ZELÓW - "Jan Słama - właściciel Tkalni Mechanicznej w Zelowie, ul. Piotrkowska 53" - autor: Grażyna Słama/Ugorska

Size: px
Start display at page:

Download "ZELÓW - "Jan Słama - właściciel Tkalni Mechanicznej w Zelowie, ul. Piotrkowska 53" - autor: Grażyna Słama/Ugorska"

Transcription

1 Jan Słama właściciel Tkalni Mechanicznej w Zelowie Jan Słama urodził się 7 stycznia 1881 r. w Warszawie i był synem Józefa Słamy i Elżbiety Petrak. Jego rodzice pobrali się w Kucowie (gdzie rodzina Elżbiety osiedliła się po przeprowadzce z Czermina). Wkrótce po ślubie Słamowie wyjechali do Żyrardowa, gdzie urodziła się ich najstarsza córka Zofia. Potem przeprowadzili się do Warszawy, gdzie urodzili się synowie Paweł (mój pradziadek), Józef i Jan. Na początku lat 90tych XIX w. Słamowie z dziećmi przenieśli się do Łodzi i tam już osiedlili się na dłużej. W Łodzi urodziła się ich najmłodsza córka Anna. Józef i Elżbieta mieli jeszcze 2 synów Karola i Wacława, o których prawie nic nie wiem i na temat których poszukuję informacji. Jan Słama razem z bratem Józefem prowadzili w Łodzi firmy zajmujące się szyciem fartuchów, bielizny, halek oraz tzw. purpurów pościelowych itp. Materiał do szycia sprowadzali od zelowskich tkaczy. Początkowo były to firmy rodzinne, prowadzone w mieszkaniach przy Piotrkowskiej 261 w Łodzi, potem przy Piotrkowskiej 243, gdzie był pierwszy sklep Słamów. Kolejny sklep mieścił się przy Piotrkowskiej 21 i działał jeszcze kilka lat po II Wojnie Światowej. W 1922 roku Jan Słama uruchamia szwalnię chałupniczą przy ul. Zierskiej 16 - Firma Jan Słama - Wyrób własny i sprzedaż towarów bławatnych fartuchów i bielizny - zarejestrowana jako przedsiębiorstwo dopiero w 1938 r. W 1927 kolejną szwalnię uruchomił, w nieistniejącej już kamienicy, przy ul. Sienkiewicza 93 w Łodzi. Zatrudniał tam 6 szwaczek. W tej samej lokalizacji mieścił się prowadzony przez niego sklep galanteryjny. Sklep był zarejestrowany na Jana Słamę i jego żonę Amalię (Matyldę) Tuczek. W 1935 roku Jan rejestruje Tkalnię Mechaniczną w Zelowie przy ul. Marszałka Śmigłego- Rydza 53 (Piotrkowska 53). Sprzedaż wyprodukowanego materiału prowadził w Łodzi w sklepie przy Zgierskiej 16 oraz w Warszawie - Wronia 52. Jak wszyscy wiedzą w 1936 udostępnił część terenu przyległego do fabryki na boisko piłkarskie dla zelowskiego klubu sportowego. W jednym z wydań Echo Tureckie (Echo Tureckie : pismo poświęcone sprawom powiatu tureckiego i okolicy R. 15, nr 52 (25 grudnia 1938) = nr 805) znalazłam ogłoszenie, że w Tkalni Mechanicznej Jan Słama w Zelowie są miejsca wolne dla wykwalifikowanych tkaczy niepodległościowców.

2 Z fabryką na Piotrkowskiej związany był też pastor Jan Jelinek - który jako nastolatek (od ok. 1927) pomagał ojcu i prowadził księgowości firmy Jana Słamy, a po powrocie z trzyletniej nauki w Czechach, zarządzał fabryką do czasu wyjazdu na Wołyń w 1937 r. Tkalnia Mechaniczna Jan Słama w Zelowie została przejęta pod zarząd państwowy 1 lutego 1945 r. Później weszła w skład Zelowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Jan Słama był członkiem łódzkiej YMCA, której siedziba początkowo mieściła się w kamienicy przy Piotrkowskiej 243 w Łodzi. Razem z żoną Amalią Matyldą Tuczek (być może ktoś ma informacje na jej temat?) był zaangażowany w życie łódzkiej parafii Ewangelicko-Reformowanej. Mieli dwie córki: Martę i Lidię. Marta wyszła za mąż za ks. Emila Jelinka. W czasie II Wojny Światowej mieszkała wraz z mężem w Warszawie. Po wojnie razem z synami wyemigrowali do Czechosłowacji. Ks. Jelinek najpierw był duchownym parafii w miejscowości Nejdek, a następnie aż do śmierci w 1979 r. w mieście Cernilov w Czechosłowacji. Prawdopodobnie tuż po zakończeniu wojny Jan i Amalia Słamowie razem z córką Lidią wyemigrowali do Czechosłowacji.