Вітаємо на сторінках електронного посібника «Державний устрій» від GEOPED.IN.UA!

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Size: px
Start display at page:

Download "Вітаємо на сторінках електронного посібника «Державний устрій» від GEOPED.IN.UA!"

Transcription

1

2 Вітаємо на сторінках електронного посібника «Державний устрій» від GEOPED.IN.UA! Вітаємо, друзі! Ви маєте можливість спробувати експериментальну розробку від GEOPED.IN.UA електронний посібник «Державний устрій: тренажери з соціальноекономічної географії світу». Дані матеріали є результатом кількамісячних пошуків шляхів спрощення підготовки до ЗНО з географії. Є бeзліч підручників, карт, тестів, але вони не здатні вирішити всі проблеми, які постають в ході підготовки до оцінювання. Посібник має на меті полегшити освоєння теми «Державний устрій країн світу», зокрема у запам ятовуванні форм правління та адміністративного поділу різних держав. Саме таку функцію виконують тренажери вивчення, повторення та контроль знання державного устрою країн світу. Власне тренажери це карти без підписів; над країнами розміщені мітки, при наведенні на які з являється скорочене позначення форми державного устрою: Ф федеративна, У унітарна держава; Р республіка, М монархія (М конституційна, М абсолютна, М теократична), Б країна Британської Співдружності («королівство Співдружності»). Додатково ми також позначили деякі залежні країни і території. В тренажерах ви не знайдете міток «УР» унітарних республік. Більшість країн світу, понад 70%, мають дану форму державного устрою, тому ми свідомо їх не позначали. Ваша задача запам ятати меншість: федерації, монархії та «королівства Співдружності». Методом виключення ви легко виявите унітарні республіки. Крім того, відсутність зайвих міток покращить запам ятовування позначених об єктів. Тренажери охоплюють всю політичну карту світу, яка була розбита на зручні для оформлення міток регіони (тисніть для переходу на тренажер): Європа, Південно- Західна Азія, решта Азії, Африка, Північна Америка, країни Антильських островів, Південна Америка, Австралія та Океанія. Назви деяких країн були позначені абревіатурами: США (Сполучені Штати Америки), ОАЕ (Об єднані Арабські Емірати), ФШМ (Федеративні Штати Мікронезії); зустрічаються також інші загальноприйняті скорочення (Південний Півд. тощо). В якості бонусів до тренажерів ми розробили кілька додаткових матеріалів теоретичний мінімум, цікаві факти, питання на формування географічного мислення та перелік країн за державним устроєм (без унітарних республік). Дані матеріали не замінять підручник та атлас, але комбінування різних засобів лише підвищить ефективність вашої підготовки до ЗНО. Сподіваємося, ми хоч трохи спростили вам задачу швидко та ефективно підготуватися до тестування. Будемо дуже вдячні за відгуки, пропозиції та нові ідеї. Бажаємо вам цікавої подорожі географічними стежками! Дякуємо, що ви з нами!

3

4

5

6

7

8

9

10

11 ТЕОРЕТИЧНИЙ МІНІМУМ Поняття державний устрій часто розуміють двоєдино: як форму правління та адміністративний поділ країни (хоч інколи мають на увазі лише останній). ФОРМА ДЕРЖАВНОГО ПРАВЛІННЯ організація верховної влади в певній країні: порядку її формування, механізмів функціонування, взаємодія з населенням держави. Традиційно виділяють дві основні форми правління: республіка та монархія. Республіка форма державного правління, за якої верховні органи влади обираються на певний строк. Тобто, головна риса республіканської держави формування влади шляхом публічного голосування, її виборність. Головою республіки частіше всього є президент, який розділяє владні повноваження з парламентом. Відповідно до пропорції цих повноважень, республіки поділяють на президентські, парламентські та змішані (парламентсько-президентські та президентсько-парламентські). За парламентської республіки президент виконує переважно представницькі функції, а найбільш повноважним є голова уряду прем єр-міністр (чи канцлер, як у Німеччині). Більшість держав світу є республіками, зокрема й Україна. Окремі країни є республіками умовно, оскільки їхня форма державного правління знаходиться за рамками офіційних класифікацій. Наприклад, Китай та Північна Корея фактично є однопартійними диктатурами, а в М`янмі править військовий режим (хунта). Багато країн Африки, Близького Сходу та Латинської Америки до недавнього часу були (а деякі ще залишаються) авторитарними державами, в яких лідер не змінювався вже кілька десятиріч. Наприклад, до 2011 року Лівія де-факто керувалася авторитарним режимом, хоч де-юре мала унікальну форму державного правління т. зв. джамахірію. Монархія форма державного правління, що передбачає передачу влади у спадок. Отже, спадковість влади виключна риса монархічної форми правління. Монархії зародилися разом з першими людськими цивілізаціями, тому вважаються найдавнішою формою державного правління. Саме тому є багато їх варіантів як за титулом верховного монарха: королівство, герцогство, князівство, емірат, султанат, імперія та ін., так і за повнотою влади, яка зосереджена у його руках. За останнім критерієм зазвичай виділяють дві основні форми монархій абсолютну та обмежену (конституційну). Конституційна монархія має парламент, який перебрав частину владних функцій (а часто майже всі) у монарха. Розподіл повноважень між урядом та монархом, як і у випадку з республіками, змінюється від країни до країни. Тим

12 не менш, практично в усіх сучасних монархіях зберігається значний авторитет монарха та його вплив на життя суспільства, навіть якщо він юридично позбавлений владних функцій (наприклад, як імператор Японії). Абсолютна монархія має спадкоємного державного главу з практично необмеженою владою. Це рідкісне явище на сучасній політичні карті світу, оскільки процеси демократизації призвели до викорінення самодержавства (абсолютизму) коли одна правляча династія розпоряджається безмежним впливом та привілеями, що недоступні іншим громадянам країни. Абсолютними монархіям умовно вважаються Катар, Бахрейн, Оман, Свазіленд. Особливий різновид абсолютних монархій теократичні, де верховний монарх водночас є релігійним лідером країни. Класичний приклад Ватикан, інколи також згадують Саудівську Аравію та Бруней. У деяких конституційних монархіях глава держави має великий релігійний авторитет (наприклад, у Таїланді та Великобританії) але зазвичай їх не відносять до теократичних. Специфічною монархічною формою правління є виборні монархії. Такі країни є федераціями окремих монархічних утворень, серед лідерів яких і обирають єдиного главу держави. Такими є Об єднані Арабські Емірати та Малайзія. Особлива форма правління у деяких країн Співдружності об єднання колишніх британських колоній (переважно) та Великої Британії. Зараз до Співдружності входить більше 50 держав, з яких 16 визнають зверхність британської королеви їх називають «королівствами Співдружності». АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПОДІЛ (АДМІНІСТРАТИВНО- ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ) це організаційно-територіальна структура держави, яка визначає її поділ на частини та порядок керування ними. Федерація форма державного устрою, за якої вищі адміністративнотериторіальні одиниці мають широкі права самоврядування, входячи до складу соборної держави. Суб єкти федерації (штати, провінції, землі та ін.) мають деякі ознаки державності (наприклад, власну Конституцію), але в стратегічних питаннях загальнодержавного значення (армія, зовнішня політика та ін.), вони керуються зі столиці. Федерації формуються за двома принципами: національно-етнічним та історико-політичним. В першому випадку межі суб єкту федерації відповідають межам розселення певного народу чи етнографічної групи, що і дала назву територіальній одиниці (наприклад, Республіка Якутія в Росії населена якутами, регіон Фландрія у Бельгії фламандцями тощо). За історико-політичним принципом сформувалися федерації країн, як колись були сукупністю окремих державних утворень (наприклад, Німеччина сформувалася із десятків розрізнених герцогств, США з британських колоній).

13 Рівень автономності (самостійності) суб єктів федерацій може бути різний. Найвищим проявом федералізму є конфедерація об єднання державних утворень для спільної координації дій у військово-політичній сфері. Наразі класичних конфедерацій вже немає, умовно такою вважається Швейцарія, оскільки офіційна назва країни «Швейцарська конфедерація». Близьким до конфедерацій є такий історичний тип державного устрою як унія, коли країни об єднувалися під владою глави однієї з них (наприклад, Річ Посполита союз Польщі та Литви під польською короною). Де-юре конфедерацією був Союз Радянських Соціалістичних Республік, але насправді держава була дуже централізованою. Унітарна держава форма державного устрою, яка базується на централізованому керуванні регіонів із політичного центру країни (столиці). Іншими словами, унітарність полягає у відсутності ознак суверенітету (державності) в адміністративно-територіальних одиниць. Більшість сучасних держав є унітарними, Україна в тому числі. Втім, деякі держави, які рахуються унітарними, мають у своєму складі одне або кілька автономних утворень з певним рівнем самостійності, що нагадують суб єкти федерацій. Наприклад, в Україні це АР Крим, у Данії Гренландія, у Норвегії Шпіцберген, у Китаю Гонконг, у Франції Гвіана та ін.; Велика Британія, що фактично є об єднанням чотирьох країн Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії вважається унітарною державою. Інколи в таких випадках вживають термін умовно унітарна держава. Слід зазначити, що державний устрій країн може зазнавати змін, за якими часто не встигають шкільні підручники та атласи. Виправимо кілька застарілих або помилкових фактів, які можна зустріти в різних джерелах: - Південна Африка федеративна унітарна держава (з 1994 року) - Венесуела, Ірак, Судан, Південний Судан, Сомалі унітарні федеративні держави - Непал монархія республіка (з 2008 року) - Самоа монархія республіка (з 2012 року)

14 ЦІКАВІ ФАКТИ Найстарішою республікою в світі вважається Сан-Марино. Держава була заснована у 301 році н. е, і з того часу не змінювала своїх меж. Авторитет «найсвітлішої республіки» у всі часи був настільки високий, що навіть Наполеон, захопивши Італію, не наважився визнати зверхність над Сан-Марино, та навіть пропонував розширити її територію. Мальтійський Орден країна, яку нечасто зустрінеш на шпальтах газет, а в шкільних підручниках й поготів. Фактично, саме ця лицарська спільнота, що була заснована майже 1000 років тому, є найменшою державою в світі. Територія Ордену в 37 разів менша за Ватикан, і обмежена лиш однією будівлею на Мальтійській площі в Римі. Андорра, хоч і має де-юре статус незалежної країни, але знаходиться під протекторатом одночасно Франції та Іспанії так званий дуумвірат. У даному випадку вплив ділитися так: один рік Андоррою володіє президент Франції, а наступний іспанський єпископ із сусіднього краю. До слова, інші країникарлики Європи теж є протекторатами: Ліхтенштейн Швейцарії, Монако Франції, Сан-Марино Італії. Король, князь, султан саме з такими титулами у нас асоціюється слово «монархія». А от донедавна верховним монархом Самоа був вождь. Після смерті у 2007 році останнього самоанського вождя його наступник був обраний парламентом, тому країна фактично перетворилася на республіку. Колоніальні імперії зникли у другій половині ХХ століття. Тим не менш, по всьому світу розкидані численні «крихти» колишньої колоніальної могутності Великобританії та Франції у вигляді т. зв. заморських володінь. Також невелику кількість залежних територій мають Данія, Іспанія, Португалія, США, Австралія, Нова Зеландія, Норвегія та деякі інші країни. При визначенні державного устрою їх залежні території найчастіше не беруться до уваги, рахуючи їх як радше як «виключення із правила».

15 ПИТАННЯ НА ФОРМУВАННЯ ГЕОГРАФІЧНОГО МИСЛЕННЯ Поміркуйте, чому......попри свою архаїчність, монархії все ще зустрічаються на політичній карті світу?...більшість федеративних держав є великими за площею?...практично всі сучасні абсолютні монархії зосереджені на Близькому Сході?...в сучасному світі набувають поширення процеси федералізації?...на американському континенті немає жодної класичної монархії?...державний устрій деяких членів Співдружності Націй не можна віднести ні до республіканської, ні до монархічної форми?...адміністративно-територіальний устрій наступних країн є особливим: Велика Британія, Франція, Нідерланди, Данія, Норвегія, Іспанія, Португалія, Італія, Китай?...вважають, що колоніалізм в сучасному світі не зник, а лиш набув нової, прихованої форми?

16