Студентська мобільність можливості України та Польщі

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Size: px
Start display at page:

Download "Студентська мобільність можливості України та Польщі"

Transcription

1 Національний технічний університет України Київський політехнічний інститут Департамент навчально-виховної роботи Студентська мобільність можливості України та Польщі Т.С. Кучинська Начальник відділу академічної мобільності НТУУ КПІ

2 Що таке академічна мобільність? Академічна мобільність студента Академічна мобільність студента це можливість упродовж періоду навчання в університеті провчитись один або більше семестрів у закордонному навчальному чи науковому закладі, де готують фахівців за цією ж спеціальністю, із зарахуванням дисциплін (кредитів) та періодів навчання.

3 програма Вишеградської четвірки

4 програма Вишеградської четвірки Міжнародний фонд Visegrad це міжнародна організація, заснована урядами країн Вишеградської групи (V4) - Чеської Республіки, Угорської Республіки, Республіки Польща та Словацькою Республікою. Фонд надає стипендії для навчання на магістерських та докторських програмах від 1 до 4 навчальних семестрів.

5 Етапи подачі документів 1. Ознайомлення із усіма правилами програми Міжнародного фонду Visegrad. 2. Пошук приймаючого університету в країнах Чеської Республіки, Угорської Республіки, Республіки Польща та Словацькою Республіки. 3. Необхідні документи: аплікаційна форма диплом бакалавра та його переклад на англійську мову; транскрипт; лист-запрошення з приймаючого університету план навчання або дослідження Документи подаються до фонду через систему on-line application. При реєстрації на сайті програми кандидат отримує аплікаційний номер.

6 4. Scholarship Студентам з України, які виграють конкурс, отримуватимуть стипендію у розмірі 2300 євро на семестр. + Приймаючий університет отримує 1500 євро на семестр. У студентів є можливість отримати додаткову стипендію на подорож до приймаючого університету (при умові віддаленості університету більше ніж 1,500 км від домашнього інституту) Студенти із країни Вишеградського фонду можуть також отримати стипендію на навчання в Україні Кінцевий термін подачі документів: 31 січня 2013 року. Офіційний сайт фонду:

7 БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ У ПОЛЬЩІ НА ПОЛЬСЬКІЙ МОВІ

8 Politechnika Warszawska (Варшавський політехнічний університет) Кількість безкоштовних місць складає близько 1% загальної кількості місць на відповідній формі навчання. Politechnika Łódzka (Лодзинський технічний університет) ВНЗ пропонує 26 безплатних місцьдля студентів з країн, що не входять у склад ЄС. Uniwersytet Śląski w Katowicach (Сілезський університет в Катовіцах) ВНЗ пропонує 151 бюджетне місце на програмах бакалавра і магістра на різних напрямках підготовки (гуманітарні, громадські, природні і точні науки). Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (Економічний університет в Катовіцах) Безплатні місця для студентів з України, Білорусі, Казахстану

9 СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА ІМ. ЛЕЙНА КІРКЛАНДА

10 Стипендіальна програма ім. Лейна Кіркланда Метою Програми ім. Лейна Кірклaнда (Lane Kirkland Scholarships Program) є розповсюдження польського досвіду економічних й суспільних перетворень. Програма проходить за підтримки Польсько-Американський Фонду Свободи (Спонсор програми) і Польсько-Американської Комісії Фулбрайта (Адміністратор програми). Програма пропонує: двосеместрові навчальні програми (для осіб з вищою освітою) у вищих навчальних закладах Польщі. 2-4 тижневих професійні стажування у державних та приватних установах і організаціях.

11 Пріоритетними галузями у конкурсі є: економіка і менеджмент; адміністрація / менеджмент (бізнес, НУО, культура, охорона навколишнього середовища, охорона здоров я); державне управління (органи державної влади і самоврядування); адміністрування бізнесу; право; суспільні науки (соціальна психологія, соціологія); політологія і міжнародні відносини; політика розвитку і гуманітарна допомога. Фінансова сторона: Програма покриває такі витрати: вартість навчання, проживання в Польщі, страхування, білет до Польщі в обидві сторони; відкриття візи, покупку матеріалів і навчальних посібників. Стипендія: 600 доларів США на місяць. Програма проводиться раз у два роки, як правило, кінцевий термін подачі документів 15 березня Офіційний сайт фонду:

12 ПРОГРАМА STUDY TOURS TO POLAND

13 STUDY TOURS TO POLAND Програма проводиться за підтримки Польсько-Американського Фонду Свободи, Фонду «Боруссия», Колегії Східної Європи ім. Яна Новака-Єзьоранського та Фонду «Освіта для демократії» Під час програми перебування у Польщі, учасники матимуть можливість познайомитися з університетськими середовищами та неурядовими організаціями, зустрітися з лідерами громадського життя Польщі, взяти участь у лекціях, тренінгах, семінарах та культурних заходах. У програмі можуть взяти участь студенти: - у віці від 18 до 21 років; - які навчаються в Біларусії, Україні чи Калінінградській області Російської Федерації та є громадянами цих країн; - які відзначаються успіхами в науковій і громадській діяльності в своєму середовищі.

14 Які документи слід подавати Заявка кандидата складається з трьох частин: I. Заповнена аплікаційна форма II. есей «Чому я хочу приїхати до Польщі?» III. зіскановані або сфотографовані додатки у файлах PDF, Word рекомендаційний лист від лідера неурядової організації, викладача, керівника тощо, закордонний паспорт (сторінки з особистими даними, фото), залікова книжка Кінцевий термін подачі документів у липні кожного року Набір кандидатів і участь у програмі Study Tours to Poland безкоштовні! Офіційний сайт програми:

15 проект Teraz Wroclaw

16 Про програму Проект «Teraz Wrocław» некомерційна ініціатива мерії та вищих навчальних закладів Вроцлава, започаткована у 2006 році. Головне завдання проекту не тільки запросити молодь здобувати освіту у вроцлавських вищих навчальних закладах, але й надати інформаційну і консультаційну підтримку його учасникам. Допомога у виборі навчального закладу і напрямку навчання, консультації щодо процедури вступу, оформлення документів, підтримка на першому етапі навчання, двотижневий мовно-адаптаційний курс усе це асистенти «Teraz Wrocław» гарантують учасникам проекту безкоштовно. Учасником проекту може стати кожен, хто хоче здобувати освіту в одному із вищих навчальних закладів, репрезентованих «Teraz Wrocław», і вже має атестат про повну загальну середню освіту (або ж диплом бакалавра чи магістра), а також володіє польською мовою. На безкоштовне навчання може претендувати кандидат віком до 26 років, який не є власником Карти Поляка, раніше не здобував вищої освіти у Польщі (перевагу матиме і той, хто ще не здобув її у країні проживання), володіє польською на рівні, що дозволяє навчатися цією мовою, а також має високий бал атестата.

17 Вузи-партнери програми: Вроцлавський університет; Вроцлавська політехніка; Eкономічний університет у Вроцлаві; Вроцлавський природничий університет; Нижньосилезька вища школа; Вища банківська школа у Вроцлаві; Вища школа менеджменту «Edukacja»; Вища школа суспільної психології у Вроцлаві (SWPS). Сайт проекту:

18 СТИПЕНДІЯ ПОЛЬСЬКОГО УРЯДУ ДЛЯ МОЛОДИХ НАУКОВЦІВ

19 Стипендія польського уряду Для молодих науковців Програма адресована до молодих дослідників - гуманітаріїв з Білорусі, Молдови, Росії та України, а також держав Центральної Азії та Кавказу. Стипендіальна програма Польського Уряду розрахована для молодих науковців з таких галузях: міжнародні стосунки, історія, політологія, журналістика, соціологія, суспільна психологія, етнологія, культурознавство, право, адміністрація та менеджмент Реалізатором програми є Міністерство закордонних справ Республіки Польща. Стажування це післядипломна освіта

20 НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ: 1. Копія диплому про повну вищу освіту 2. Анкета кандидата. 3. Мотиваційний лист. 4. Curriculum vitae 5. Рекомендаційнтй лист. 6. Список публікацій, досягнень та професійних проектів. 7. Документи, які підтверджують знання польської або англійської мови. Офіційний сайт програми: Тривалість програми 9 місяців Стажування проходить у найкращих польських вузах (Варшава, Краків, Вроцлав, Люблін, Гданськ та Познань) Розмір щомісячної стипендії складає 1350 злотих ( 3900 грн.) Витрати на проживання та харчування стипендіати покривають самостійно.

21 ERASMUS MUNDUS

22 Досвід НТУУ «КПІ» Ягелло нський університет (партнер) Варшавська Політехніка (координатор) Університет імені Адама Міцкевича у Познані (партнер)

23 Університет імені Адама Міцкевича у Познані (координатор) IANUS Ягелло нський університет (партнер) Варшавський університет (партнер) Варшавський університет природничих наук (партнер) Університет імені Адама Міцкевича у Познані (партнер) ELECTRA Ягелло нський університет (партнер) Варшавська школа економіки (партнер)

24 Переваги та недоліки навчання у Польщі + - близьке територіальне розташування; - невисокий рівень проживання ( 400 євро/місяць); - європейська система освіти Безкоштовне навчання із знанням польської мови

25 Курси польської мови в НТУУ КПІ У вересні 2009 року розпочалися курси польської мови для студентів університету (усі спеціальності) На сьогодні бажаючих записатися на курси багато. Курси проводить кваліфікований викладач польської мови з Польщі.

26 Досвід НТУУ КПІ Кількість студентів, які навчалися або навчаються за кордоном Франція; 38% Європа; 21,30% Німеччина; 33,30% Азія; 4,47% Польща; 3,25% США; 2,60% Європа Азія

27 Дякую за увагу! Т.С.Кучинська Начальник відділу академічної мобільності НТУУ КПІ Тел Факс:

Norpeth. 9 weights 5 variations of numerals opentype features

Norpeth. 9 weights 5 variations of numerals opentype features Norpeth 9 weights 5 variations of numerals opentype features Norpeth 26 pt modern humanist sans serif typeface. The proportions of each character have a strong lateral dynamic that makes it ideal for on-screen

More information

User Manual. June 2008 Revision 1.7. D- 2 02 Customer Display

User Manual. June 2008 Revision 1.7. D- 2 02 Customer Display WW User Manual June 2008 Revision 1.7 D- 2 02 Customer Display Copyright 2008 August All Rights Reserved Manual Version 1.7 The information contained in this document is subject to change without notice.

More information

Problem A. Nanoassembly

Problem A. Nanoassembly Problem A. Nanoassembly 2.5 seconds One of the problems of creating elements of nanostructures is the colossal time necessary for the construction of nano-parts from separate atoms. Transporting each of

More information

Programming the Microchip Pic 16f84a Microcontroller As a Signal Generator Frequencies in Railway Automation

Programming the Microchip Pic 16f84a Microcontroller As a Signal Generator Frequencies in Railway Automation 988 Programming the Microchip Pic 16f84a Microcontroller As a Signal Generator Frequencies in Railway Automation High School of Transport "Todor Kableshkov" 1574 Sofia, 158 Geo Milev str. Ivan Velev Abstract

More information

Digital Typography. This reading describes different types of writing systems and the development of computer-based font files for representing them.

Digital Typography. This reading describes different types of writing systems and the development of computer-based font files for representing them. D R A F T - FOR DISCUSSION ONLY - D R A F T Digital Typography and computer fonts Introduction Follow-up Classes Other readings This reading describes different types of writing systems and the development

More information

User Manual. January 2011 Revision 2.0. Galéo 200 Point of - Sale Hardware System

User Manual. January 2011 Revision 2.0. Galéo 200 Point of - Sale Hardware System User Manual January 2011 Revision 2.0 Galéo 200 Point of - Sale Hardware System Copyright 2011 All Rights Reserved Manual Version 2.0 The information contained in this document is subject to change without

More information

Ьа ЮВ 20 р сь Р щ БЗ сч ТЭ С

Ьа ЮВ 20 р сь Р щ БЗ сч ТЭ С ЯИ чл Р щ Ьа ЮВ 20 р сь Р щ БЗ сч ТЭ С ЯИ чл, нз Я Р щ ( я ЛМ : Ьа ЮВ 20 р 8 Йе 30 ЛМ ( Во ),31 ЛМ ( ЛМ ), Мч :B-Con Plaza) тт лх, Йф Р щ ( я ЛМ : Ьа ЮВ 20 р 10 Йе 18 ЛМ ( Во ),19 ЛМ ( ЛМ ), Мч : ЛМ эб

More information

- Instructions for ECAS account creation -

- Instructions for ECAS account creation - European Commission EducationI, Audiovisi Executive Agency Culture - Instructions for ECAS account creation - Version 1, November 2013 Introduction The European Commission Authentication Service is the

More information

А ýэ СаЬЬа оча. А а Ьаусап. сар

А ýэ СаЬЬа оча. А а Ьаусап. сар ч к тдв тап дт ФЁ Тч з ха а а п п А а Ьаусап п Ё Т о А е о п е па опа Ё й О о о а На еп ч о а п а ар С М о а Еар Ва е ако М а А агьаусап г Ъч пс А СаЬЬа оча Аупч а есе г А а Ьаусап сё а Ь у сар о чес Э

More information

UNDERGRADUATE STUDY SKILLS GUIDE 2014-15

UNDERGRADUATE STUDY SKILLS GUIDE 2014-15 SCHOOL OF SLAVONIC AND EAST EUROPEAN STUDIES UNDERGRADUATE STUDY SKILLS GUIDE 2014-15 ECONOMICS AND BUSINESS HISTORY LANGUAGES AND CULTURE POLITICS AND SOCIOLOGY 1 1. AN INTRODUCTION TO STUDY SKILLS 5

More information

IС A A RT 2013. Proceedings Volume 2. 5th International Conference on Agents and Artificial Intelligence. Barcelona, Spain 15-18 February, 2013

IС A A RT 2013. Proceedings Volume 2. 5th International Conference on Agents and Artificial Intelligence. Barcelona, Spain 15-18 February, 2013 «'.''«ИЧИЧГШ ИШ М Ш * /////>. л ъ и г ш я ш и ъ в т ъ т ', : 4 р * т Ъ ъ ^ Х 'Ш У Л *а * 1 ЛЧй==:й?й!^'ййй IС A A RT 2013. *»ф«ч>»д* 'И И в Я в З Г З г И Ж /а 1 * icw-ia & «:*>if E M e i i i i y. x '-

More information

Russian Introductory Course

Russian Introductory Course Russian Introductory Course Natasha Bershadski Learn another language the way you learnt your own Succeed with the and learn another language the way you learnt your own Developed over 50 years, the amazing

More information

FUTURE OF X-RAY SCANNERS IMPLEMENTATION IN UKRAINIAN AIRPORTS V.

FUTURE OF X-RAY SCANNERS IMPLEMENTATION IN UKRAINIAN AIRPORTS V. 446 ISSN 2075-078. Наукоємні технології, 203. 4 (20) UDC 656.7.072.5:62.386(045) FUTURE OF X-RAY SCANNERS IMPLEMENTATION IN UKRAINIAN AIRPORTS V. Ivannikova, Ph.D.; A. Gavryluk, T. Nadutenko NationalAviationUniversity

More information

SWEDISH DISTANCE LEARNING REFORMING TRENDS AND PECULIARITIES INVESTIGATION

SWEDISH DISTANCE LEARNING REFORMING TRENDS AND PECULIARITIES INVESTIGATION УДК 378.018.43.02:004 SWEDISH DISTANCE LEARNING REFORMING TRENDS AND PECULIARITIES INVESTIGATION А. Ageicheva Swedish distance learning reforming trends and peculiarities investigation are studied. The

More information

Project of public e-learning earning portal

Project of public e-learning earning portal Masaryk University Faculty of Informatics Project of public e-learning earning portal Diploma thesis Bc. Jan Bleha Brno, 2013 Keywords E-learning, business plan, business model, machine learning, cloud

More information

The European Ombudsman

The European Ombudsman Overview The European Ombudsman Е в р о п е й с к и о м б у д с м а н E l D e f e n s o r d e l P u e b l o E u r o p e o E v r o p s k ý v e ř e j n ý o c h r á n c e p r á v D e n E u r o p æ i s k e

More information

INFO1 a File-Based Management Information System

INFO1 a File-Based Management Information System БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ. BULGARIAN ACADEMY OF SCIENCES КИБЕРНЕТИКА И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ, 1 CYBERNETICS AND INFORMATION TECHNOLOGIES, 1 София. 2002. Sofia INFO1 a File-Based Management Information

More information

U.S. Military Assistance to Ukraine under Obama and Beyond 1

U.S. Military Assistance to Ukraine under Obama and Beyond 1 БЕЗПЕКОВИЙ ЧИННИК ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ ТА СТРАТЕГІЧНА СПІВРАЦЯ ЗІ США Ivan Medynskyi U.S. Military Assistance to Ukraine under Obama and Beyond У даній статті розглядаються сучасні тенденції у сфері

More information

АНГЛІЙСЬКА МОВА ДЛЯ ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ ENGLISH FOR BUSINESS COMMUNICATION

АНГЛІЙСЬКА МОВА ДЛЯ ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ ENGLISH FOR BUSINESS COMMUNICATION Державний вищий навчальний заклад Українська академія банківської справи Національного банку України Кафедра іноземних мов АНГЛІЙСЬКА МОВА ДЛЯ ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ ENGLISH FOR BUSINESS COMMUNICATION Навчальний

More information

Nataliia ZARUDNA MODERN REQUIREMENTS FOR ACCOUNTING MANAGEMENT FOR PROVISION PROCESS

Nataliia ZARUDNA MODERN REQUIREMENTS FOR ACCOUNTING MANAGEMENT FOR PROVISION PROCESS 444 JOURNAL Vol. 10 ( 4). December 2011 P u b l i c a t i o n o f T e r n o p i l N a t i o n a l E c o n o m i c U n i v e r s i t y Microeconomics Nataliia ZARUDNA MODERN REQUIREMENTS FOR ACCOUNTING

More information

PROBLEMS OF THE AUDIT MATERIALITY ASSESSMENT IN UKRAINE: PRACTICAL GUIDES CASE STUDY

PROBLEMS OF THE AUDIT MATERIALITY ASSESSMENT IN UKRAINE: PRACTICAL GUIDES CASE STUDY УДК 657.6 S. Ivakhnenkov, O. Misyura PROBLEMS OF THE AUDIT MATERIALITY ASSESSMENT IN UKRAINE: PRACTICAL GUIDES CASE STUDY The purpose of the paper is to research the theory and to study practical guidelines

More information

Erasmus Mundus Programme. For Cooperation and Mobility in Higher Education

Erasmus Mundus Programme. For Cooperation and Mobility in Higher Education For Cooperation and Mobility in Higher Education Background Inspired by the highly successful Erasmus Programme, Erasmus Mundus also offers a framework for valuable exchange and dialogue between cultures.

More information

COMPLIANCE OF MANAGEMENT ACCOUNTING WHEN USING INFORMATION TECHNOLOGIES

COMPLIANCE OF MANAGEMENT ACCOUNTING WHEN USING INFORMATION TECHNOLOGIES Margaryta I. Skrypnyk, Mykola M. Matiukha COMPLIANCE OF MANAGEMENT ACCOUNTING WHEN USING INFORMATION TECHNOLOGIES The article studies the correspondence of management accounting structure when using of

More information

Biomass trade flows from Ukraine to Central European countries

Biomass trade flows from Ukraine to Central European countries Transnational Workshop: Trade of Biomass in Central Europe 5 October 2010, Vienna Biomass trade flows from Ukraine to Central European countries Tetiana Zheliezna SEC Biomass, Kiev Contents q Potential

More information

Chronic Fatigue Syndrome

Chronic Fatigue Syndrome 256 Srp Arh Celok Lek. 2011 Mar-Apr;139(3-4):256-261 ПРЕГЛЕД ЛИТЕРАТУРЕ / REVIEW ARTICLE DOI: 10.2298/SARH1104256B Chronic Fatigue Syndrome Snežana Brkić, Slavica Tomić, Maja Ružić, Daniela Marić Hospital

More information

Yes/S i/ Тийм? Үгүй? Schengen visa a pp lica tio n for m, or ig ina l Notes: f orm mu st be duly f il led i n

Yes/S i/ Тийм? Үгүй? Schengen visa a pp lica tio n for m, or ig ina l Notes: f orm mu st be duly f il led i n Checklist for T ran sit Do cum ent i ri ch iest i p er visto Tr an sito Т р а н з и т визний б ү р д ү ү л э х би чи г ба р и м тн ы жа г са а лт Document s/ Do cument i / Шаардаг дах бичиг баримтуу д

More information

FUNCTIONS OF THE MODAL VERBS IN ENGLISH (MODAL VERBS ANALOGIES IN THE RUSSIAN LANGUAGE) Сompiled by G.V. Kuzmina

FUNCTIONS OF THE MODAL VERBS IN ENGLISH (MODAL VERBS ANALOGIES IN THE RUSSIAN LANGUAGE) Сompiled by G.V. Kuzmina FUNCTIONS OF THE MODAL VERBS IN ENGLISH (MODAL VERBS ANALOGIES IN THE RUSSIAN LANGUAGE) Сompiled by G.V. Kuzmina Москва Издательство Российского университета дружбы народов 2002 FUNCTIONS OF THE MODAL

More information

ERASMUS STUDENT NETWORK POZNAŃ

ERASMUS STUDENT NETWORK POZNAŃ ERASMUS STUDENT NETWORK POZNAŃ Opening Lecture Paulina Błachowiak blachowiak.paulina@gmail.com Agenda What is ESN? Who are we - ESN Poznań? Our projects and events! What is ESN? Erasmus Student Network

More information

MARI-ENGLISH DICTIONARY

MARI-ENGLISH DICTIONARY MARI-ENGLISH DICTIONARY This project was funded by the Austrian Science Fund (FWF) 1, grant P22786-G20, and carried out at the Department of Finno-Ugric Studies 2 at the University of Vienna 3. Editors:

More information

Odessa National Academy of Telecommunications named after O.S. Popov, Odessa 2

Odessa National Academy of Telecommunications named after O.S. Popov, Odessa 2 Системи обробки інформації, 015, випуск 1 (137) ISSN 1681-7710 UDC 61.391 Nameer Qasim 1, Ali Al-Anssari 1, Moath Talat Ramadan Salah 1 Odessa National Academy of Telecommunications named after O.S. Popov,

More information

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ. МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА імені О. М. БЕКЕТОВА ЗБІРНИК ТЕКСТІВ І ЗАВДАНЬ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ. МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА імені О. М. БЕКЕТОВА ЗБІРНИК ТЕКСТІВ І ЗАВДАНЬ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА імені О. М. БЕКЕТОВА ЗБІРНИК ТЕКСТІВ І ЗАВДАНЬ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ З ДИСЦИПЛІНИ «ДІЛОВА ІНОЗЕМНА

More information

CONVERGENCE OF REGIONAL INNOVATION INFRASTRUCTURE OF UKRAINE AND THE EU Elena Dotsenko

CONVERGENCE OF REGIONAL INNOVATION INFRASTRUCTURE OF UKRAINE AND THE EU Elena Dotsenko CONVERGENCE OF REGIONAL INNOVATION INFRASTRUCTURE OF UKRAINE AND THE EU Elena Dotsenko The article deals with regional innovation infrastructure as an innovative component of the EU policy, analyzes its

More information

Joong-Seok Cho 1 THE RELATION BETWEEN ACCOUNTING QUALITY AND SECURITY ANALYSTS' TARGET PRICE FORECAST PERFORMANCE

Joong-Seok Cho 1 THE RELATION BETWEEN ACCOUNTING QUALITY AND SECURITY ANALYSTS' TARGET PRICE FORECAST PERFORMANCE НОВИНИ СВІТОВОЇ НАУКИ 503 Joong-Seok Cho 1 THE RELATION BETWEEN ACCOUNTING QUALITY AND SECURITY ANALYSTS' TARGET PRICE FORECAST PERFORMANCE Using a sample of the US security analysts' target price forecasts

More information

Preparation of highly purified human IgG, IgM, and IgA for immunization and immunoanalysis

Preparation of highly purified human IgG, IgM, and IgA for immunization and immunoanalysis Ukrainica Bioorganica Acta 2 (2005) 3 11 Preparation of highly purified human IgG, IgM, and IgA for immunization and immunoanalysis I.V. Nikolayenko, O.Yu. Galkin*, N.I. Grabchenko, M.Ya. Spivak 1 Joint-Stock

More information

The Erasmus Mundus Doctorate Model

The Erasmus Mundus Doctorate Model JOINT INTERNATIONAL DOCTORAL (PH.D.) DEGREE in LAW, SCIENCE AND TECHNOLOGY The Erasmus Mundus Doctorate Model Francesco Girotti, International Relations Department University of Bologna FROM THE ERASMUS

More information

EFFICIENCY OF FEED USE OF WET FATTENING PIGS U.

EFFICIENCY OF FEED USE OF WET FATTENING PIGS U. 1 UDC 636.4.033.083 EFFICIENCY OF FEED USE OF WET FATTENING PIGS U. Zasukha doctor of agricultural sciences, professor S. Grishchenko Candidate of Agricultural Sciences N. Gryshchenko graduate student

More information

LUNG CANCER the new Staging System G.KIROVA TOKUDA HOSPITAL SOFIA

LUNG CANCER the new Staging System G.KIROVA TOKUDA HOSPITAL SOFIA LUNG CANCER the new Staging System G.KIROVA TOKUDA HOSPITAL SOFIA STAGING SYSTEM Provides standardized nomenclature for exchanging information Groups patients according to the biologic behavior of their

More information

Pipe fittings plant in Kolpino, Leningrad Regions

Pipe fittings plant in Kolpino, Leningrad Regions 1 Pipe fittings plant in Kolpino, Leningrad Regions ROOST Group of companies is a fast growing association with a long history. Synergy of the ROOST Group companies gives an opportunity to keep leading

More information

CALCULATION OF BOTTOM-HOLE PRESSURE AND SUBMERSIBLE PUMP INTAKE PRESSURE

CALCULATION OF BOTTOM-HOLE PRESSURE AND SUBMERSIBLE PUMP INTAKE PRESSURE CALCULATION OF BOTTOM-HOLE PRESSURE AND SUBMERSIBLE PUMP INTAKE PRESSURE Ildar K Shayhutdnov In ths artcle the desgn procedure of a bottom-hole pressure and ntake pressure of submersble pump under the

More information

kindly invite to attend VI International Scientific Conference from the cycle Activization of individuals, groups and communities in local environment

kindly invite to attend VI International Scientific Conference from the cycle Activization of individuals, groups and communities in local environment Social Pedagogy and Intercultural Education Unit Educational Science Institute Faculty of Ethnology and Educational Science Silesian University in Katowice Social Pedagogy Unit at Pedagogical Sciences

More information

Fundamentals of Modern Belarusian

Fundamentals of Modern Belarusian Fundamentals of Modern Belarusian By Chris Marchant Introduction ii Chapter 1 Spelling Rules 1 Chapter 2 Noun Declension 5 Chapter 3 Additional Points on Noun Declension 17 Chapter 4 Irregular Plurals

More information

SERVOTEST SYSTEMS POST - TENSIONING SYSTEMS OF REINFORCED CONCRETE CONSTRUCTIONS

SERVOTEST SYSTEMS POST - TENSIONING SYSTEMS OF REINFORCED CONCRETE CONSTRUCTIONS SERVOTEST SYSTEMS POST - TENSIONING SYSTEMS OF REINFORCED CONCRETE CONSTRUCTIONS SERVOTEST SYSTEMS The Russian company "Servotest Systems" (STS) provides a full cycle of design and manufacturing of system

More information

Підручник для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів

Підручник для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів Підручник для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (Наказ МОН України від 17.07.2013 р. 994) Н55 Несвіт А.М. Англійська мова : підруч. для 3-го

More information

Horizon 2020. Possibilities of cooperation and first results. Speaker: Zygmunt Krasiński, Director

Horizon 2020. Possibilities of cooperation and first results. Speaker: Zygmunt Krasiński, Director Polish-Ukrainian-German Rectors' Meeting Warsaw, 15 December 2014 Horizon 2020 Possibilities of cooperation and first results Speaker: Zygmunt Krasiński, Director This presentation is based on materials

More information

PARTNER SEARCH FORM FOR COOPERATION IN TEMPUS IV PROJECT

PARTNER SEARCH FORM FOR COOPERATION IN TEMPUS IV PROJECT PARTNER SEARCH FORM FOR COOPERATION IN TEMPUS IV PROJECT 1. Name of your university/institution/industry or company interested in participating in TEMPUS project: Donetsk State University of Management,

More information

EFFICIENCY OF SOLAR ROOF WITH TRANSPARENT COVER FOR HEATING SUPPLY OF BUILDINGS

EFFICIENCY OF SOLAR ROOF WITH TRANSPARENT COVER FOR HEATING SUPPLY OF BUILDINGS Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym 2(14) 2014, s. 117-124 Orest VOZNYAK, Stepan SHAPOVAL, Ostap PONA, Maryana KASYNETS Lviv Polytechnic National University, Ukraine EFFICIENCY OF SOLAR

More information

STEP-BY-STEP GUIDELINES

STEP-BY-STEP GUIDELINES ON-LINE APPLICATION PROCESS FOR THE EUROPEAN JOINT MASTERS IN MANAGEMENT AND ENGINEERING OF ENVIRONMENT AND ENERGY (ME3) https://me32014-2016.mines-nantes.fr/ STEP-BY-STEP GUIDELINES Last update: November

More information

MASTER ERASMUS MUNDUS

MASTER ERASMUS MUNDUS M I T R A Cross-Cultural Mediation: Identities, Mobilities, Conflicts MASTER ERASMUS MUNDUS 2014/2016 Information: http://mitra.ifres.info/ Application forms: http://mitra.univ-lille3.fr/ Contact: mitra@univ-lille3.fr

More information

The course of understanding British and American prose and poetry by future managers

The course of understanding British and American prose and poetry by future managers 4. Полат Е. С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования. М.: Просвещение, 2000. 5. Гальцова Н. П., Мезенцева Т. И., Швадленко И. А. Использование электронных информационно-образовательных

More information

Test Units for all types of;

Test Units for all types of; Test Units for all types of; Shut-off Valves Safety (relief) Valves Control Valves Shut Off Valves Ventil Test Equipment delivers test units for testing the integrity and performance of any Gate-, Globe-,

More information

BES-III distributed computing status

BES-III distributed computing status КОМПЬЮТЕРНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ И МОДЕЛИРОВАНИЕ 2015 Т. 7 3 С. 469 473 СЕКЦИОННЫЕ ДОКЛАДЫ УДК: 004.75, 004.052.2, 004.052.32 BES-III distributed computing status S. Belov 1, Z. Deng 2, W. Li 2, T. Lin 2, I.

More information

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. Oldenburg, Germany 2012

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. Oldenburg, Germany 2012 Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Oldenburg, Germany 2012 History of the University Founded in 1918 University printing house opened in 1923 Opened a university press in 1933 Began establishing

More information

Vocational Training of Education Administrators under Master s Degree Programs in Ukraine

Vocational Training of Education Administrators under Master s Degree Programs in Ukraine ISSN 1648 2603 (print) ISSN 2029-2872 (online) VIEŠOJI POLITIKA IR ADMINISTRAVIMAS PUBLIC POLICY AND ADMINISTRATION 2015, T. 14, Nr. 1 / 2015, Vol. 14, No 1, p. 25-39 Vocational Training of Education Administrators

More information

MasterCard Titanium a special card... exceptional benefits. MasterCard Titanium Credit Card

MasterCard Titanium a special card... exceptional benefits. MasterCard Titanium Credit Card fjт OQcSe bh MasterCard Titanium Credit Card КС Тс К СуСЖ КСт КС КУТ т тлсм МСОКТ ЖР ткт ОКР ткм ЛсКЛ Ж КТЖУт. fjт OQcSe...Z bh FSG gjge Ahli United Bank and The Sultan Center present the MasterCard Titanium

More information

THE INFLUENCE OF POLITICAL ADVERTISING ON STUDENTS PREFERENCES AND THEIR POLITICAL CHOICE

THE INFLUENCE OF POLITICAL ADVERTISING ON STUDENTS PREFERENCES AND THEIR POLITICAL CHOICE UDK 159.94 Garkavets S.A., Zhadan O.А., Kushnarenko V. I. THE INFLUENCE OF POLITICAL ADVERTISING ON STUDENTS PREFERENCES AND THEIR POLITICAL CHOICE The article considers the features of influence political

More information

I. NOTE FROM THE COORDINATING INSTITUTIONS 3 II. WHERE YOU CAN FIND DOCUMENTS 3 III. NEXT STEPS.. 4 A- BEFORE YOUR ARRIVAL.. 4

I. NOTE FROM THE COORDINATING INSTITUTIONS 3 II. WHERE YOU CAN FIND DOCUMENTS 3 III. NEXT STEPS.. 4 A- BEFORE YOUR ARRIVAL.. 4 CRUZ DEL SUR BENEFICIARY GUIDE INDEX I. NOTE FROM THE COORDINATING INSTITUTIONS 3 II. WHERE YOU CAN FIND DOCUMENTS 3 III. NEXT STEPS.. 4 A- BEFORE YOUR ARRIVAL.. 4 1- Letter of Acceptance... 4 2- Travel

More information

Masaryk University Faculty of Social Studies. Energy Security Studies Program. Master s Degree Programme. http://energy.fss.muni.

Masaryk University Faculty of Social Studies. Energy Security Studies Program. Master s Degree Programme. http://energy.fss.muni. Masaryk University Energy Security Studies Program Master s Degree Programme http://energy.fss.muni.cz Our goal is to create a study environment allowing every talented individual to develop his or her

More information

IMIM Application Form

IMIM Application Form IMIM Application Form Return via e-mail to imim@rug.nl www.innovativemedicine.eu Deadline: 1 February 2016 Personal Information Last Name (as in your passport) First Name(s) (as in your passport) st Initials

More information

SOCIAL-MEDIA PLATFORMS AND ITS EFFECT ON DIGITAL MARKETING ACTIVITIES

SOCIAL-MEDIA PLATFORMS AND ITS EFFECT ON DIGITAL MARKETING ACTIVITIES УДК 339.138:659.1 Lesidrenska Svetlana, PhD., Associate Professor, Head of the Economics and Management Department at Technical University of Varna, (Bulgaria); Dicke Philipp, Ph.D. Student at University

More information

Typography & Language

Typography & Language 2014-16 Ptrut ur Tr Lnu پ H ث C ř ņ ม ۀ ด ж ử G ž ญ Э Z ґ ظ W Ŵ D T ẵ ฉ ฟ t Ậ v L ه ą? å 力 z ỵ ÿ ý U 难 à Ħ ẩ 力 ẁ ū Ộ ơ ą ะ ฒ Y ج Ể Ð ề ề ฦๅ ǿ م T ط 7 2 J Ĝ К 晴 й л Þ ѳ ţ Tn rr 5 ŀ щ Œ 9 я q џ t n Д ŏ Ч

More information

HEALTH CARE SYSTEM FINANCING IN UKRAINE AND ABROAD. Olha Zhmurko*

HEALTH CARE SYSTEM FINANCING IN UKRAINE AND ABROAD. Olha Zhmurko* HEALTH CARE SYSTEM FINANCING IN UKRAINE AND ABROAD Olha Zhmurko* Lviv Ivan Franko National University, Ukraine Abstract. The bases of health care financing system in Ukraine are grounded on the model of

More information

FORECASTING THE TECHNICAL RESOURCE OF THE MECHANICAL AND CIVIL BUILDING STRUCTURE

FORECASTING THE TECHNICAL RESOURCE OF THE MECHANICAL AND CIVIL BUILDING STRUCTURE International Journal of Civil Engineering and Technology (IJCIET) Volume 7, Issue 3, May June 26, pp. 73 8, Article ID: IJCIET_7_3_7 Available online at http://www.iaeme.com/ijciet/issues.asp?jtype=ijciet&vtype=7&itype=3

More information

SHORT RUSSIAN PHRASEBOOK FOR ENGLISH-SPEAKING TRAVELERS FREE DOWNLOAD. EDITION 4.0

SHORT RUSSIAN PHRASEBOOK FOR ENGLISH-SPEAKING TRAVELERS FREE DOWNLOAD. EDITION 4.0 SHORT RUSSIAN PHRASEBOOK FOR ENGLISH-SPEAKING TRAVELERS FREE DOWNLOAD. EDITION 4.0 Common Russian phrases. Russian alphabet and sounds Knowing how to pronounce Russian letters will facilitate your conversation.

More information

Warsaw University. of Technology. www.pw.edu.pl. Fields of stu dy in English:

Warsaw University. of Technology. www.pw.edu.pl. Fields of stu dy in English: www.pw.edu.pl Politechnika Warszawska Warsaw University of Technology address: pl. Politechniki 1 00-661 Warsaw, Poland fax: +48 22 234 57 77 e-mail: students@cwm.pw.edu.pl is the oldest Polish technical

More information

Under the Auspices of the European Federation of Sport Psychology

Under the Auspices of the European Federation of Sport Psychology European Master s in Sport and Exercise Psychology Under the Auspices of the European Federation of Sport Psychology Antonis Hatzigeorgiadis Department of Physical Education & Sport Science University

More information

Збірник завдань з граматики з англійської мови

Збірник завдань з граматики з англійської мови МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ СЕМЕНА КУЗНЕЦЯ Збірник завдань з граматики з англійської мови для студентів галузі знань 0501 "Інформатика та

More information

e c n i s t n a r u a t s e r s s i w s e h R t E S I L L A W

e c n i s t n a r u a t s e r s s i w s e h R t E S I L L A W W A L L I S E R t h e s w i s s r e s t a u r a n t s i n c e 1 9 4 7 E n v i e d e... A n a p p e t i t e f o r... LUST auf... V o g l i a d i... G a n a s d e... П р и я т н о г о а п п е т и т а...

More information

Erasmus Mundus Action 2 Strand 1- Lot 2

Erasmus Mundus Action 2 Strand 1- Lot 2 Erasmus Mundus Action 2 Strand 1- Lot 2 http://www.em-phoenix.eu Europe- (Palestine, Jordan, Syria and Lebanon) Intercultural Exchange For Internationalization: Research Management, Student employability

More information

Poznań University of Life Sciences. Poland

Poznań University of Life Sciences. Poland Poznań University of Life Sciences Poland 1 POLAND Poland is a country in Europe with a total area of 312 685 square kilometers, and the population of about 38 700 000. Poland shares land borders with

More information

Chao Chao Chuang 1, Fu-Ling Hu 2 APPLICATION OF CRM IN BANKING

Chao Chao Chuang 1, Fu-Ling Hu 2 APPLICATION OF CRM IN BANKING ГРОШІ, ФІНАНСИ І КРЕДИТ 419 Chao Chao Chuang 1, Fu-Ling Hu 2 APPLICATION OF CRM IN BANKING In the competitive banking field, customers make up one of the most important and valuable assets of any bank.

More information

DESCRIPTION OF THE COURSE

DESCRIPTION OF THE COURSE Name of the course Code: BEE31 Semester: 5 Electrical Machines I Lessons per week Number of credits: 9 Lectures, tutorials and L 3 hours; Tut 2 hours; laboratory work LW 2 hours Assoc. Prof. Ph. D. Dimitar

More information

www.uj.edu.pl graduate (second cycle), full-time l MA in Cultural Studies TransAtlantic Studies

www.uj.edu.pl graduate (second cycle), full-time l MA in Cultural Studies TransAtlantic Studies www.uj.edu.pl Uniwersytet Jagielloński Jagiellonian University in Kraków Gołębia 24 st. 31-007 Kraków, Poland phone: +48/12 663 14 01 +48/12 663 14 08 fax: +48/12 663 14 34 e-mail: rekrutacja@uj.edu.pl

More information

Beata Meyer, Anna Gardzinska

Beata Meyer, Anna Gardzinska . с. 197 207 Visnyk of the lviv University. series international relations. 2014. Issue 34. p. 197 207 197 УДК 338.483.11 SIGNIFICANCE OF SELF-GOVERNMENT UNITS COOPERATION IN CREATING CROSS-BORDER TOURISM

More information

TERMINOLOGY OF KOGNITIVE LINGUISTICS: CONCEPTUAL SYSTEM AND CONCEPTUAL PICTURE OF THE WORLD

TERMINOLOGY OF KOGNITIVE LINGUISTICS: CONCEPTUAL SYSTEM AND CONCEPTUAL PICTURE OF THE WORLD UDC 811.161.1' 1(082) M. V. PIMENOVA (Kemerovo, Russia) TERMINOLOGY OF KOGNITIVE LINGUISTICS: CONCEPTUAL SYSTEM AND CONCEPTUAL PICTURE OF THE WORLD The article deals with the determination of the terms

More information

SOUTHERN POLAND 2015 Prospects for business services

SOUTHERN POLAND 2015 Prospects for business services SOUTHERN POLAND 215 Prospects for business services HUMAN CAPITAL REAL ESTATE Table of content Introduction Kraków Wrocław Katowice Kielce Rzeszów Opole Green certification HR Glossary 2 Introduction The

More information

www.wsb.edu.pl Fields of stu dy in English:

www.wsb.edu.pl Fields of stu dy in English: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej Academy of Business in Dąbrowa Górnicza address: Cieplaka 1c street, 41-300 Dąbrowa Górnicza Poland tel:+48 32 295 93 16 +48 32 295 93 11 fax: +48 32 295 93 44

More information

Application and Registration process description

Application and Registration process description Master of Science Application and Registration process description ISAE Masters website: http://masters.isae.fr/en ISAE Advanced Masters website: http://masteres-specialises.isae.fr/en/ 1. Check the admission

More information

Southern Poland PROSPECTS FOR BUSINESS SERVICES HUMAN CAPITAL REAL ESTATE

Southern Poland PROSPECTS FOR BUSINESS SERVICES HUMAN CAPITAL REAL ESTATE Southern Poland PROSPECTS FOR BUSINESS SERVICES HUMAN CAPITAL REAL ESTATE Table of Contents Introduction Kraków Wrocław Katowice Kielce Rzeszów Experts view 12 steps to find the perfect office space HR

More information

ISSN 0975-413X CODEN (USA): PCHHAX. The study of dissolution kinetics of drugs with riboxinum (inosine)

ISSN 0975-413X CODEN (USA): PCHHAX. The study of dissolution kinetics of drugs with riboxinum (inosine) Available online at www.derpharmachemica.com ISSN 0975-413X CODEN (USA): PCHHAX Der Pharma Chemica, 2016, 8(1):412-416 (http://derpharmachemica.com/archive.html) The study of dissolution kinetics of drugs

More information

Вышэйшая школа. Правообладатель "Вышэйшая школа"

Вышэйшая школа. Правообладатель Вышэйшая школа Правообдатель " " УДК 811.111(075.3=161.1) ББК 81.2Англ-922 А64 Аўтары: Л.М. Лапіцк, Н.В. Дземчанка, А.В. Волкаў, А.І. Каліэвіч, Т.Ю. Сеўрува, Н.В. Юхнель Рэцэнзенты: кафедра тэорыі і практыкі англійскай

More information

QUALITY MANAGEMENT SYSTEM AS THE MAIN TOOL OF INTERNATIONAL INTEGRATION OF EDUCATIONAL ORGANIZATIONS

QUALITY MANAGEMENT SYSTEM AS THE MAIN TOOL OF INTERNATIONAL INTEGRATION OF EDUCATIONAL ORGANIZATIONS УДК 331.108.26 (075) QUALITY MANAGEMENT SYSTEM AS THE MAIN TOOL OF INTERNATIONAL INTEGRATION OF EDUCATIONAL ORGANIZATIONS Yu.M. Kliot, E.V. Bykovskaya Tambov State Technical University, Tambov Represented

More information

Joint programmes from A to Z A reference guide for practitioners. Caroline Duits 25 June 2015

Joint programmes from A to Z A reference guide for practitioners. Caroline Duits 25 June 2015 Joint programmes from A to Z A reference guide for practitioners Caroline Duits 25 June 2015 JDAZ: Joint Degrees Programmes from A to Z Reference guide Project team EMNS: Netherlands, Finland, Austria,

More information

UNCERTAINTY STUDY ON THE CHARACTERISATION OF EAR CANAL PROBES

UNCERTAINTY STUDY ON THE CHARACTERISATION OF EAR CANAL PROBES Системи обробки інформації,, випуск (9) ISSN 68-77 УДК 53.6 M. Zebian,, M. Galovska,3, J. Hensel, T. Fedtke Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany International Graduate School of Metrology, Germany

More information

1. Conditions of the call

1. Conditions of the call CALL FOR GRANTS TO STUDY A UNIVERSITY MASTER S DEGREE PROGRAMME AT THE ROVIRA I VIRGILI UNIVERSITY STUDY GRANTS FOR NEW INTERNATIONAL STUDENTS ACADEMIC YEAR 2014-2015 University Master s Degree Academic

More information

бы appleы х нfi йтхыкы, за шы зхт зт тсыхн, Bayerische Julius- Maximilians UniversitДt, WЭrzburg, бзл с. 2

бы appleы х нfi йтхыкы, за шы зхт зт тсыхн, Bayerische Julius- Maximilians UniversitДt, WЭrzburg, бзл с. 2 appleтн ы шы шк шбсрс лб шанобхшх н с л о мк лб шс шлfi тзт тсыхн бз appleб н х абсбхтappleо шыхн : с йтз т appleбзхappleыршб с сшы сы ст з к, 1 сск ко бз к, 2 лappleзт тот лк, 3 хоо ы ок, 4 хнfiо т з

More information

Erasmus Mundus Joint Doctorate Application Form

Erasmus Mundus Joint Doctorate Application Form Erasmus Mundus Joint Doctorate Application Form Application Deadline: All application material must be received by February 19, 2012. Early applications are encouraged. How to Apply to (EMJDs) Candidate

More information

www.ue.wroclaw.pl Fields of stu dy in English:

www.ue.wroclaw.pl Fields of stu dy in English: www.ue.wroclaw.pl About the University Wrocław University of Economics is a state university founded in 1947, it has over a 60 years history and a tradition of high quality education. Today, the Wroclaw

More information

Erasmus Mundus - Action 2 - Strand 1 ELARCH PROJECT. Application period: December 20, 2014 March 20, 2015 (Extended Deadline)

Erasmus Mundus - Action 2 - Strand 1 ELARCH PROJECT. Application period: December 20, 2014 March 20, 2015 (Extended Deadline) Erasmus Mundus - Action 2 - Strand 1 ELARCH PROJECT First Call for Applications (First Cohort) Application period: December 20, 2014 March 20, 2015 (Extended Deadline) This project has been funded with

More information

TEMPUS Project: Accreditation Pathway to Quality Assurance

TEMPUS Project: Accreditation Pathway to Quality Assurance TEMPUS Project: Accreditation Pathway to Quality Assurance Self-Assessment Reports & Sustainability Training Workshop at Martin-Luther-University, Halle-Wittenberg - Germany & ACQUIN (Accreditation, Certification

More information

1960 Soviet Report, 'Economic Cooperation between Latin America and the Countries of the Socialist Camp'

1960 Soviet Report, 'Economic Cooperation between Latin America and the Countries of the Socialist Camp' Digital Archive International History Declassified digitalarchive.wilsoncenter.org 1960 Soviet Report, 'Economic Cooperation between Latin America and the Countries of the Socialist Camp' Citation: Soviet

More information

Keywords: management of technology, education, benchmarking, innovation

Keywords: management of technology, education, benchmarking, innovation УДК 581.341 Hiroshi Tanaka Honorary Professor, Doctor of Project Management Sergey ushuyev Professor, Head of Project Management Kiev National University of Construction & rchitecture, Kiev MSTER OF SCIENCE

More information

Klicka här för att ändra format på bakgrundstexten

Klicka här för att ändra format på bakgrundstexten University Report Universum Student Survey 2011 Klicka här för att ändra format på bakgrundstexten Nivå två Nivå tre Polish Edition Nivå fyra Nivå fem 1 Politechnika Lubelska Business Copyright Universum

More information